LEVER VIDERE: : Refinansiering av Den blinde ku AS, som Inger Rosenfeld startet i 1999, sørger for at osteproduksjonen i Ås fortsetter som før. FOTO: OLE KR. TRANA
Kjøp bildeDen blinde ku i Ås begjært konkurs
Et mislykket samarbeid med Synnøve Finden gjorde at Den blinde ku måtte kaste pallevis av gammel ost. Et lån fra banken berger selskapet over kneika.
Følg Østlandets Blad på Facebook:
SKI/ÅS: 14. september skal Follo tingrett behandle kursbegjæringen fra kemneren i Follo. Inger Rosenfeld i Den blinde ku er overbevist om at begjæringen blir trukket før den tid.
– Det er en sak vi gjør opp nå. Vi har sikret refinansiering av selskapet, så det ordner seg nok, sier osteprodusenten i Ås.
Refinansieringen skjer gjennom et lån fra Sparebank1.
– De har vært veldig velvillige og hjulpet oss med dette. Banken har tro på konseptet vårt, og det har vi også, erklærer Inger Rosenfeld.
Måtte kaste pallevis av ost
Konkursbegjæringen skyldes et krav på i overkant av 200.000 kroner, ifølge henne.
– Vi har slitt økonomisk i over ett år. Det skyldes 2008, da vi tapte over tre millioner kroner i et salgssamarbeid med Synnøve Finden. Da måtte vi kaste pallevis av ost som var gått ut på dato, forklarer Rosenfeld.
Over kneika
Så snart Den blinde ku kommer seg over denne kneika, tror hun fremtiden ser lys ut for selskapet som er kjent for oster som Ingers Blå og Camenås.
– Nå har vi gjort flere gode kontrakter med faste leveranser, og er godt i gang med egen butikk på Ski storsenter, sier Rosenfeld optimistisk.
– Mistet ikke nattesøvnen
Hun er glad for at refinansieringen nå er i orden, to uker før skattekravet fra kemneren i Follo etter planen skal behandles i Follo tingrett.
– Vi mistet ikke nattesøvnen, selv om det var et lite hyggelig brev å få, medgir osteprodusenten i Ås.