JENTENE ER MIDTPUNKTET: Rebecca Marum (16) og Tonje Brubak (17) er de eneste to jentene på elektrofag på Ås videregående skole. Fra venstre: Erland Johansen (17), Morten Aaveren (18), Trond Merdem (17) Mats Paulsen (17), Jonathan S.R Dahl (17), Halvor Steinsholt (18), Jan Wilhelm Bick (17), Michael Svenning (17), Kevin Hjemltveit (17), David Bjartveit (17), Christian Wang (17),

Kjøp bilde

Eksentrisk på elektrofag

Rebecca Marum (16) og Tonje Brubak (17) går henholdvis 1. og 2. klasse elektrofag på Ås videregående skole. Men det er noe som skiller disse to fra de 130 andre elevene på linjen: De er jenter.

Annonse

VELGER UTRADISJONELT: Tonje Brubak (17) (f.v) og Rebecca Marum (16) er de eneste jentene på elektrofag på Ås videregående skole. Foto: Bjørn V. Sandness

Kjøp bilde

Følg Østlandets Blad på Facebook:

Annonse

ÅS: – Jeg valgte elektrofag fordi jeg ville jobbe med noe praktisk, sier Rebecca.
– All teorien og pugging av pensum på ungdomsskolen gjorde meg litt skolelei, og jeg ville arbeide med noe mer kreativt. Jeg var utplassert som elektroniker under arbeidsuka på skolen, og bestemte meg for at det var dette jeg ville jobbe med, sier Tonje.
De to jentene forteller at de fikk støtte fra både venner og foreldre når de bestemte seg for å søke elektrofag.
– Mange av vennene mine synes det er kult at jeg gikk en litt utradisjonell vei, sier Tonje.
– Jeg får ofte høre, særlig av jenter, at jeg har vært tøff som har søkt meg inn på en såpass guttedominert linje, sier Rebecca.

Inkluderende miljø

Rebecca syntes overgangen fra blandede klasser på ungdomsskolen til guttedominerte klasser var stor, men hun kom seg fort inn i det nye miljøet. Tonje, som alltid har hatt mange gutter i sin omgangskrets, syntes overgangen til elektrofag var naturlig.
– Det var deilig å komme seg bort fra ungdomsskolen og de utpregede jentemiljøene. På elektrofag er det lite baksnakking og rykter, guttene sørger for at problemer blir tatt opp direkte, sier Tonje.
Begge jentene skryter av guttene, som de mener er inkluderende og hjelpsomme.
– Mange tror at vi jenter ikke blir hørt eller sett i en klasse med bare gutter, men det er feil. Guttene aksepterer oss som en del av klassen, og det har ikke noe å si at vi er jenter, sier Tonje.

Kjønnsrollemønster bestemmer valg

Selv om det er hyggelig å gå i klasse med bare gutter skulle Rebecca og Tonje gjerne hatt flere jenter på elektrofag. Men de frykter at veien til kjønnsbalanserte klasser er lang.
– Jeg tror at de tradisjonelle forestillingene om kvinne- og mannsyrker har mye å si for utdanningsvalg. Det forventes at jentene skal jobbe i omsorgsyrker, mens guttene skal være tekniske. Det er jo veldig synd at kjønnsrollemønstrene skal stå så sterkt, sier Rebecca.
– For mange jenter vil nok elektrofag være helt utelukket fordi det er en "guttelinje", sier Tonje, som tror det er en utbredt misforståelse at elektrofaget er lite jente-vennlig.
– Elektro går jo ikke bare på teknikk, men på fine detaljer. Ofte er det jo mye småplukk der en må være veldig nøyaktig, og da kan det faktisk lønne seg å ha små, nette fingre, sier Tonje.
– Dessuten er det ikke så vanskelig som alle skal ha det til, konstanterer Rebecca.
Avdelingsleder på elektrofag på Ås videregående skole, Per Bakke Jensen, forteller at det alltid har vært en skjev kjønnsfordeling på elektrofag.
– Jeg ser virkelig ingen grunn til at jenter ikke skal søke, og jeg har heller ikke et godt svar på hvorfor de ikke gjør det, sier Jensen.

–Skolene må markedsføre

Flere kommuner og skoler opererer med tiltak for å rekrutere jenter til tradisjonelle guttelinjer. Tonje var en av de heldige da Akershus fylkeskommune delte ut likestillingsstipend i 2007.
– Det var bra å få stipendet, men jeg tror nok det må mer til for å få inn flere jenter, sier Tonje.
De to jentene etterlyser aktivt rekrutering av jenter til elektrofag, og tror det viktigste er god markedsføring.
– Elevene må få bedre og mer utfyllende informasjon om de ulike linjene allerede mens de går på ungdomsskolen. Foredrag på skolene og åpen skole der elevene kan besøke de ulike linjene er eksempler på gode tiltak. Da kan elevene bli inspirert, og kanskje de ser at det er dette de vil drive med, sier Rebecca.
– Utplassering fra ungdomsskolen er også verdifullt. Jeg jobbet én uke som elektroniker ved Scandinavian micro system i Kolbotn, og det var etter det jeg visste hva jeg ville gjøre, sier Tonje.
Jentene tror likevel at det viktigste er å knuse myten om at elektrofag er en "guttelinje".

Rebecca og Tonje tror at de slipper unna med litt mer sprell siden de er jenter.
– Jeg er en veldig utadvendt person, for å si det sånn. Men jeg får ikke på nær like mange anmerkninger som guttene, smiler Tonje.
– Jeg tror nok lærerne tillater litt mer med jenter, men jeg vil ikke si at noen blir forskjellsbehandlet, avslutter Rebecca.