Direktør for Studentsamskipnaden i Ås, Eindride Berg, foran noen av husene i den nye studentbyen som har fått navn etter den romerske gudinnen for hagestell og spiselige trefrukter, Pomona.
Tar i bruk 160 nye hybler
MILJØHENSYN: Driftssjef Harald B. Hansen og direktør Einride Berg viser stolt frem jordvarmeanlegget som er dimensjonert for 300 kWh. FOTO: SOLVEIG WESSEL
Følg Østlandets Blad på Facebook:
ÅS:Den nye studentbyen på Ås har fått navnet Pomona. Med disse 160 hyblene har Studentsamskipnaden fått et godt tilskudd og økt andelen studentboliger med over seks prosent.
Det er viktig for oss at vi har en høy andel studentboliger, og vi vil sørge for at alle får et sted å bo, sier direktør Einride Berg i Studentsamskipnaden i Ås.
Denne høsten kan Studentsamskipnaden tilby 160 flunkende nye studentboliger til like mange studenter. I Eplehagen, som nå har fått det latinske navnet Pomona, er det bygget ti hus, hvert med plass til 16 studenter. En leilighet består av fire hybler, to bad og et fellesareal på 30 kvm. Prisen hver student må ut med er i underkant av 3000 kroner. Hver hus vil få hvert sitt eplenavn og den sorten som har gitt navn til huset, vil bli plantet ved huset. Slik kan beboerne gå på epleslang til hverandre alt etter hvilken eplesort som faller i smak til eplekaken.
Mange private.
Studentsamskipnaden manglet tidligere over ett hundre hybler, men det er første etter immatrikuleringen fredag at man vil ha en fullstendig oversikt over hvor mange studenter som komme og som trenger hybler.
Inntil videre vil de studentene som kommer få låne hyblene til de som kommer senere. Vi har også fått stor respons fra det private markedet og fra det tidligere private sykehjemmet på Heia, sier Berg.
Studentsamskipnaden vurderte også en stund Åslund sykehjem, men dette er ikke lenger aktuelt.
Hvorfor har Ås så god dekning?
Ås har folk fra hele landet og mange internasjonale studenter som vi må skaffe bolig. SiÅs har som mål å ha en dekningsgrad på 40 prosent, vi er derfor allerede i gang med å planlegge en fortetting på Pentagon, sier Berg.
Miljøprofil.
Berg mener at det bygges altfor få studentboliger.
Departementet har satt en øvre grense som ikke samsvarer med de reelle kostnadene og da blir det valgt dårlige løsninger for å holde seg innenfor grensen, sier Berg.
De 160 boligene på Pomona har kostet 80 mill. kroner. Som seg hør og bør når beboerne studerer ved Universitetet for miljø og biovitenskap, er det tatt miljøhensyn ved byggingen.
Vi håper å ta ut 60 prosent av varmen fra jorden, sier Berg.
Jordvarmeanlegget er et eget prosjekt. Her er det boret 30 hull hvert med en dybde på 200 meter. I løpet av neste høst håper han at alle studenthyblene på Pentagon og Pomona skal ha vannbåren varme.