Den lokale billedkunstneren Berit Overgaard (t.v.) fra Drøbak overrasket Kirsten, enken etter avistegneren og illustratøren Audun Hetland, da hun troppet opp med et bilde av tegningen hun kjøpte i Bergen for 40 år siden. ALLE FOTO: HENRIK AASBØ

Hjertelig gjensyn

- Å ja, den tegningen husker jeg godt, sier Kirsten Hetland. Hun har akkurat fått et hjertelig gjensyn med tegningen hennes avdøde ektemann, Audun, solgte under en utstilling i Bergen i 1970.

Annonse

Kirsten Hetland med tegningen «18. mai 18 hundre og Hetland», slik hennes mann Audun så for seg dagen derpå etter 17. mai-feiring på Eidsvoll.

Torgrim Rolfsen, her sammen med Berit Stadsvik, fant sin tipp tipp oldefar, Jens Rolfsen, på tegningen i bakgrunnen.

Geir Henning Bråthen på piano - ikke flygel - satte musikk til opplevelsen i Avistegnernes Hus.

– Audun Hetland var en skarp iakktager, fortalte enken etter avistegneren, Kirsten Hetland, i et fullsatt Avistegnernes Hus.

Siste nytt fra Badebyen

Følg Badebyen på Facebook:

Annonse

DRØBAK: Det ble ekte gjensynsglede da den lokale billedkunstneren Berit Overgaard troppet opp på Avistegnernes Hus lørdag. Med seg hadde hun et bilde av tegningen som hun og hennes mann, Hugo, kjøpte i Bergen for førti år siden.
– Den kostet 2000 kroner, nøyaktig det samme som han tjente i måneden på den tiden han gjorde militærtjeneste i Bergen. Derfor måtte han i banken og låne penger, et lån vi tilbakebetalte over ti år, forteller Berit Overgaard.
– Denne husker jeg godt. Veldig morsomt å se den igjen. Så det var her i Drøbak den havnet..., sier Kirsten Hetland, enken etter tegneren Audun.

Dagen derpå

Lørdagens utstilling i Avistegnernes Hus var veldig godt besøkt da den åpnet, og det var gjensynsglede både her og der. Kirsten Hetland, tegnerens enke, trakk frem «18. mai 18hundre og Hetland» som en av de mer spesielle tegningene etter sin mann. Den fremstiller Falsen og de øvrige menn på Eidsvold slik det kunne sett ut dagen derpå. Da dukket Torgrim Rolfsen fra Heer opp, og fortalte at hans tipp tipp oldefar, Jens, er en av de slitne mennene på bildet.
– Hetland tegnet fabelaktig. Jeg er veldig begeistret for hans tegninger, og har også et par hengende på hytta, sier Rolfsen.

Å tegne er å se

– I Auduns tegninger var det aldri ondskap, men både alvor og skjemt, sier enken etter ham, som også var hanas assistent etter at de ble gift allerede da hun var 18 år.
– Å tegne er å se. Og det han ikke så, det følte han. Han var en skarp iakttager, med psykologisk sans, forklarer enken.
– Og press var ofte en god pådriver, legger hun til.
– Fornøyd med utstillingen her i Drøbak?
– Ja, det er en glede å se hvordan de har dekorert og hengt opp Auduns bilder i dette galleriet. All ære til Vigdis Wolden, hun har gjort en god jobb og det er blitt så sjarmerende, konkluderer Kirsten Hetland.
Frogn-pianist Geir Henning Bråthen akkompagnerte utstillingen.
Ettersom Audun Hetland var det han kalte «litt løs i snippen», valgte han ut musikk av Gershwin og Chopin som passet. Bråten hadde på forhånd fått høre at det skulle stå et flygel i lokalet. Det er bare et piano. Men ingen problemer; Bråthen fikk det til å høre ut som et flygel.