SUNT ALTERNATIV: Karine Johannessen (16) og Magnus Ramos (16) fra Ski går på toppidrett med håndball ved Frogn videregående. I går kunne de kjøpe det sunne matalternativet i kantinen for første gang. Det er Tanja Wilhelmsen bak disken også fornøyd med. ALLE FOTO: BJØRN V. SANDNESS

Kjøp bilde

Nå skal Frogn-elevene spise sunt

Annonse

MÅ SNU EN TREND: Idrettslærer Kjetil Elvebakken sammenligner det å snu elevenes matvaner med det å snu en supertanker.

Kjøp bilde

SUNT: Kyllingfilet, grovkornet ris og salat sto på menyen ved Frogn videregående skole i går. ØB testet maten, og den var upåklagelig!

Kjøp bilde

VALGTE SUNN MENY: Isak Bakken, Martin Gaarder og Olivia Orebjørk valgte den nye idrettslunsjen i går.

Kjøp bilde

5_Inngangsord: Bildetekst

Kjøp bilde

6_Inngangsord: Bildetekst

Kjøp bilde

Følg Badebyen på Facebook:

Annonse

FROGN: Hver elev ved Frogn videregående skole, med toppidrett som fag, fører egne kostholdsdagbøker. Innholdet i disse er litt av bakgrunnen for at skolen nå fokuserer på at elevene skal få sunn mat i matpausene.

SE BILDER:Sunn mat til idrettselevene

– Jeg har sett i dagbøkene til elevene og det må bare innrømmes, det er nedslående lesning, sier idrettslærer ved Frogn videregående skole Kjetil Elvebakken.

– På hvilken måte?

– Det går i ferdigmat, lyse baguetter, og halvfabrikat hver eneste dag. Det gjør elevene slappe. Ikke bare når de skal trene på ettermiddagen, men også etter lunsj i skoletimene, sier Elvebakken.

LES OGSÅ- Ja takk til idrettslunsj

Idrettslunsj

Skolen har tatt tak i elevenes matvaner og innfører nå en sponset idrettslunsj for elevene to ganger i uken. Rema 1000, Domstein, og Iss er med som sponsorer av maten for elevene på toppidrettslinjen. Elevene der betaler 20 kroner. Øvrige elever betaler det dobbelte.

– Hvis dette virkelig viser seg å bli en suksess vil vi prøve å utvide dette tilbudet. Da er vi avhengige av å få med flere sponsorer, sier Elvebakken.

Facebook-knapp kommer her

Trenger ordentlig mat

Han er også spillerutvikler i Drøbak/Frogn Fotball. Elvebakken merker elevenes dårlige matvaner i form av slapphet på trening.

– Det sier seg selv at elever som trener, kanskje to ganger om dagen, trenger ordentlig mat for å kunne prestere. Ikke bare på trening, men også i skolesammenheng, sier Elvebakken.

Han ramser opp kylling, kjøtt, fisk, fullkorn pasta, fiber og grønnsaker som eksempel på noe av det elevene vil få servert to ganger i uken fremover.

– Som å snu en supertanker

– Mange elever, uansett idrettstilknytning, er trøtte på slutten av skoledagen. Blant annet på grunn av kostholdet. Vi vil hjelpe dem gjennom det vi kaller forbildemåltider. Håpet er altså at de skal kopiere en toppidrettsutøvers tenkemåte, forklarer Elvebakken, og fortsetter:

– Det å få elevene bort fra en helt lys tullebaguette, og over til den sunne maten blir litt som å snu en supertanker. Det handler om å endre vaner, sier Elvebakken.

Glade

Damene i kantinen på Frogn videregående skole er glade for at det sunne mattilbudet nå blir satt i system.

– Vi har hatt sunne alternativer her hele tiden vi, men elevene velger noe annet. Når vi smører baguetter kan vi lage fem brett med lyse, og de blir borte. Det ene brettet med grove har vi igjen mye av. Det at den sunne maten nå blir satt i system, og at det blir volum på det, er vi veldig fornøyde med. Vi håper det vil fenge, sier Kristine Mehren og Tanja Wilhelmsen bak kantinedisken.

Les også

comments powered by Disqus