FEIL E-POSTADRESSER:

FEIL E-POSTADRESSER: E-postene om riksalarm kom ikke frem til Follo politidistrikt før over åtte timer etter at det ble slått alarm 22/7. FOTO: CHRISTIAN CLAUSEN

Kjøp bilde

Riksalarmen nådde Follo etter åtte timer

Annonse

2_Inngangsord: Bildetekst

Kjøp bilde

Følg Badebyen på Facebook:

Annonse

FOLLO: Etter at bomben gikk av i Regjeringskvartalet fredag 22/7, ble det slått riksalarm klokken 16.43. På grunn av feil kom den først frem til Follo-politiet klokken 00.51 natt til lørdag.

 

Politiet i Norge har et system for varsling/alarmering av hendelser. Systemet heter «nasjonal varsling» og er i praksis et e-postbasert meldingssystem. Alle operasjonssentraler i Norge er pålagt å ha dette systemet installert. Systemet inneholder flere former for alarmering; distriktsalarm, riksalarm, nordisk alarm og internasjonal alarm.

Sendt til feil adresser
Etter bombeangrepet på Regjeringskvartalet 22.07 ble første riksalarm sendt ut klokken 16:43.
– Denne ble sendt til feil adresser. Første melding mottatt på «nasjonal varsling» i Follo var klokken 00.51. I tidsrommet 16:43-00:48 ble det sendt flere meldinger, men disse gikk som sagt til feil adresser og kom derfor ikke opp på «nasjonal varsling», opplyser politioverbetjent Geir Solem, leder for Operativ seksjon i Felles operativ enhet i Follo politidistrikt.

– Ingen praktisk betydning

For Follo sin del hadde ikke dette noe praktisk betydning, ifølge Solem.
– Vi ble varslet av Oslo politidistrikt klokken 16:17. Meldingen fra Oslo inneholdt den informasjonen vi trengte, og som senere ble sendt ut på riksalarm, for å håndtere hendelsen fra Follo sin side. Blant annet inneholdt meldingen fra Oslo registreringsnummer på bilen som ble benyttet fra Oslo til Utøya.

Endringer nasjonalt...

– Er det gjort endringer i rutiner rundt riksalarm i Follo politidistrikt etter 22/2?
– Det er gjort endringer nasjonalt i forhold til nasjonal varsling i etterkant av 22.07. Disse endringene er dermed også utført i Follo. Endringene går på at adressering er korrigert slik at alarmene kommer opp på nasjonal varsling og jevnlig testing av systemet i regi av Kripos, på oppdrag fra Politidirektoratet, svarer Solem.

... og i Follo
– Follo har også gjennomført noen endringer i tillegg til dette. Det er lyd/lys på maskinen for nasjonal varsling for å redusere muligheten for å gå glipp av nye meldinger, samt fokus på nasjonal varsling i opplæringssammenheng og internt på operasjonssentralen, legger seksjonslederen til.

Tilbød bistand

– Hva gjorde Follo-politiet etter at det ble slått alarm?
– Operasjonssentralen i Follo mottok første melding på bombeeksplosjonen i Oslo klokken 15:33. Da kom det inn telefoner om kraftige smell fra Nesodden. Medienes dekning av saken ga videre ett inntrykk om hva vi sto overfor. Oslo ble tilbudt bistand fra Follo allerede ved den første kontakten mellom operasjonssentralene.

Sjekket E6, E18 og tunnel

– Follo politidistrikt utplasserte våre enheter på strategiske knutepunkter i forhold til Oslo, som E6/E18. Da informasjonen om Utøya senere kom ut, ble det også plassert enheter på riksvei 23 ved Oslofjordtunnelen. I tillegg til dette ble den operasjonelle ledelsen ved Follo politidistrikt forsterket. I praksis betyr dette at flere medlemmer av politimesterens stab ble kalt ut for å håndtere hendelsen for Follo-politiet sin del, sier Solem.

21 personer til Oslo

Natt til 23.07 ble det, etter anmodning fra Oslo politidistrikt, sendt 18 operative tjenestepersoner og totalt tre kriminalteknikere fra Follo.
– Follo bisto med mye personell i forbindelse med 22.07. De 18 tjenestepersonene ble i hovedsak benyttet til objektvakthold. De tre kriminalteknikerne ble benyttet til åstedsundersøkelser i og rundt regjeringskvartalet, forteller seksjonssjef Geir Solem.
I dagene og ukene etter 22.07 avga Follo ytterligere operative tjenestepersoner, kriminalteknikere, etterforskere og pårørendekontakter.