NY BOK: Anne Hege Simonsen gir neste uke ut "Verden skapes hjemmefra" med medforfatter Elisabeth Eide. Foto: OLE KR. TRANA
Kjøp bilde«Verden skapes hjemmefra»
Neste uke gir Frogn-forfatter Anne Hege Simonsen og Elisabeth Eide ut boken «Verden skapes hjemmefra». Boka ser på pressedekningen av den ikke-vestlige verden fra 1902-2002.
UTENRIKSDEKNING: Anne Hege Simonsen har sammen med Elisabeth Eide sett på pressedekningen av den ikke-vestlige verden gjennom en 100 års periode.Foto: OLE KR. TRANA
Kjøp bildeSiste nytt fra Badebyen
Følg Badebyen på Facebook:
FROGN: «Verden skapes hjemmefra» er en systematisk gjennomgang av norsk presses verdensbilder, og forfatterne har undersøkt sju norske aviser (Aftenposten, Arbeiderbladet/Dagsavisen, Bergens Tidende, Dagbladet, Nordlys, Stavanger Aftenblad og TT/VG) fra 1902-2002.
Boka viser blant annet hvordan misjonstankegang, evolusjonslære og kolonitid er en vedvarende viktig del av vår mentale arv, samt hvordan internasjonal geopolitikk preger vår oppfatning av ulike deler av verden.
Når man ser på utenriksdekningen lærer man ofte mer om seg selv, enn om verden, forteller forfatter Anne Hege Simonsen.
Siste del.
Foruten å være forfatter, er Simonsen sosialantropolog, forsker og journalist. Hun er i dag ansatt som førstelektor ved avdeling for journalistikk, bibliotek- og informasjonsfag ved Høgskolen i Oslo, og har tidligere vært utenriksjournalist i Klassekampen og redaktør i ukeavisen Ny Tid.
Hun har tidligere publisert «Å se verden fra et annet sted» (2004) og «Mistenkelige Utlendinger» (2007) sammen med Elisabeth Eide, og «Verden skapes hjemmefra» avslutter det pressehistoriske prosjektet der de to forfatterne har sett på norske avisers dekning av minoriteter gjennom hundre år.
Dette er et forskningsprosjekt vi har holdt på med siden 2004, og «Verden skapes hjemmefra» er siste del av verket. Men egentlig er denne boka hovedverket, forteller Simonsen.
Mye kuriosa.
Hun kan nevne noen punkter som karakteriserer pressedekning i de elleve utvalgsårene de har sett på.
Det er mye kuriosa, og lite politikk. Dessuten er det veldig norske perspektiver på ting og mye byråstoff. Jeg har et ønske, kanskje et litt naivt ett, om at journalister reiser mer, forteller Simonsen, og fortsetter:
60- og 70-tallet skiller seg ut da man var mer opptatt av sosial og politisk dynamikk, sier Simonsen, som ikke ønsker at boka skal fungere som en advarende pekefinger, men som en bevisstgjøring på temaet. Hun påpeker også at det er områder hvor utenriksdekningen har hatt positiv utvikling.
Forsker videre.
Selv om «Verden skapes hjemmefra» avslutter ett forskningsprosjekt, kommer Simonsen til å fortsette å forske på samme tema i tiden som kommer.
Forskningsmessig vil jeg fortsette å være i dette feltet. Jeg har lært mye og fått en slags ryggrad. Dessuten er utenriksfeltet understudert, og det er mye å gjøre der, mener forfatteren.
Fagbok i utgangspunktet.
Hun forteller at «Verden skapes hjemmefra» først og fremst er en fagbok, men at:
Den er for alle som er interessert i norske verdensbilder, mener hun.