TRIVELIG ARBEIDSDAG: : Klaas Neij tar badevannsprøver åtte forskjellige steder i Vestby ca. hver 14. dag sommeren igjennom. Første stopp mandag formiddag: Hvitsten. FOTO: HÅKON JACOBSEN

Klaas har sjekket badevannet i 15 år

– Det er ikke ofte det regner når jeg tar badevannsprøver, sier Klaas Neij sindig, så senker han prøveglasset ned i vannet utenfor brygga i Hvitsten.

Annonse

BADEVANNSPRØVE: : Vannprøven i Hvitsten blir tatt fra brygga på ca. en meters dyp. FOTO: HÅKON JACOBSEN

Klaas NeijFOTO: HÅKON JACOBSEN

"Under parasollen". Sommerpatruljen i ØB treffer Klas Neij

"Under parasollen". Sommerpatruljen i ØB treffer Klas Neij

"Under parasollen". Sommerpatruljen i ØB treffer Klas Neij

"Under parasollen". Sommerpatruljen i ØB treffer Klas Neij

Følg Østlandets Blad på Facebook:

Annonse

HVITSTEN: Mandag 26. juli er usedvanlig sur. Lave tåkeskyer mot Hurumlandet vil ikke lette. I luften er det knappe 15 grader. Sandstranden ved siden av de okergule bryggene i Hvitsten er utrivelig våt og tom for badegjester

Åtte badestrender

Neij er ingeniør i kommunalteknikk. I kystkommunen Vestby med mange badegjester er remt badevann et must. Derfor måler kommunen vannkvaliteten hver 14. dag, sommeren igjennom.
Foruten Hvitsten, tar Klaas Neij prøver fra sju andre badeplasser: Søndre Brevik, Brevikbukta, Sonstranda, Kjøvangen, Hulvika, Krokstrand og Emmerstad.
– Så sender vi prøvene til laboratorium i Moss for dyrkning. Resultatene legges ut på kommunenes hjemmeside www.vestby.kommune.no i slutten av uken.
Her ligger foreløpig siste prøveresultat fra 12. juli: prima badevann overalt i Vestby, Sik har det vært hele sommeren igjennom: Bakterieverdier langt under grensen for akseptabelt badevann.

Tiltak hjelper

– Badevannet i Hvitsten hadde tidligere ofte høyt bakterieinnhold. I fjor satte vi kloakkpumpe i drift, med svært gode resultat, forteller ingeniøren.
I Brevikbukta er det fortsatt utette rør, men de skal skiftes ut i høst. Pumpestasjonen skal også skiftes ut, men badevannet i Brevikbukta er absolutt akseptabelt, forteller Neij.
– Jeg badet der selv lørdag. da var det opp mot 20 grader, sier Neij og smiler mot en blygrå himmel.
Selv har han Hulvika som favorittstrand i Vestby.
-Helt fantastisk å sitte på en knaus og skue utover! Emmerstad er også en perle, mener Vestby-ingeniøren, som bor i fnabokommunen Frogn.

Fra Nederland

Navnet røper at Klaas Neij vokste opp langs andre badestrender. Han er fra Nederland, men har bodd i Norge i 37 år, fra 1973.
– Jeg kom allerede i 1971, hadde sommerjobb på gartneri i Asker.
Det var selvfølgelig en norsk jente som fikk ham til å bryte opp fra hjemlandet og slå røtter i Norge.

Ren natur

-Ren, uberørt natur var viktig for meg. Nederland er også et bra land, men folk bor alt for tett der nede, mener Neij, som ikke har vært i hjemlandet på tre-fire år.
Sommerferieturen går også et annet sted: Klaas Neij og datteren skal sykle sammen i Polen, hvor datteren skal studere fra høsten av.