DØMT: : En 50 år gammel mann slipper fengsel etter å ha blitt tatt med 29 cannabis-planter og en del narkotika i hjemmet sitt i august i fjor. FOTO: OLE KR. TRANA

Dyrket cannabis, 50-åring fikk samfunnsstraff

En 50 år gammel mann fra Ytre Enebakk er dømt til samfunnsstraff for produksjon av marihuana hjemme.

Annonse

Følg Østlandets Blad på Facebook:

Annonse

YTRE ENEBAKK: Politiet slo til mot mannens bolig 17. august i fjor. Da fant de 29 cannabisplanter, hvor av syv var rimelig store.
50-åringen avslørte at han hadde drevet med cannabisdyrking i over to år før han ble tatt.
Stoffet han dyrket skulle han først og fremst bruke selv, men noe ble enten solgt eller byttet bort.
I retten hevdet mannen at han ikke drev noen salgsvirksomhet hvor det ble fortjeneste, men at noen av utgiftene ved dyrkningen ble dekket.

Flere funn

Politiet tok ikke bare hånd om cannabisplanter hos mannen. Det ble også gjort beslag av nærmere 1,5 kilo med plantemateriale fra cannabis, 290 gram hasj og en liten mengde med kokain.
En pistol fant politiet også i boligen. Den hevdet 50-åringen at han brukte til å drive skytetrening med.
Mannen fra Ytre Enebakk har også innrømmet bruk av hasj, marihuana og kokain i tiden før han ble pågrepet i august i fjor.

Får ny sjanse

Det er en skikkelig veteran i rusmiljøet som nå får en ny sjanse av retten med samfunnsstraff.
Mannen startet med misbruk av narkotiske stoffer i 16-årsalderen og har flere lange dommer for narkotikaovertredelser tilbake på 80-tallet. Han var flere år rusfri, men vendte tilbake til misbruk på slutten av 90-tallet igjen.
Grunnen til at mannen nå slipper å sone fengsel, er hans positive utvikling. Etter pågripelsen i august i fjor har han ikke brukt stoff. Han har innledet et nært samarbeid med NAV og har startet opp egen næringsvirksomhet. Han har også gått til behandling.
Mannen håpet selv på samfunnsstraff, da han møtte i retten.

Ble hørt
Politiadvokat Øystein Rusnes mente mannen burde dømmes til 350 timers samfunnsstraff med en gjennomføringstid på åtte måneder. Tingrettsdommer Tore Hagen mener at en passende straff er 147 timers samfunnsstraff med en gjennomføringstid på åtte måneder.
50-åringen må også betale en bot på 4000 kroner.
Den beslaglagte pistolen og produksjonsutstyr for cannabis er også inndratt ved dom.