Annonse

Søk

Hvor vil du søke?

+ Innhold A-Å

Åpnet Europas største miksekino

MIKSEKINO: Tormod Ringnes sitter bak miksebordet i kinosalen og jobber med filmen "Lange flate balle

MIKSEKINO: Tormod Ringnes sitter bak miksebordet i kinosalen og jobber med filmen "Lange flate baller".
Bestill bildet Kjøp bilde


  • Del på nettet
  • Tips en venn via epost
  • Skriv ut

Tips oss »

NYÅPNET: Gamle Frogner kino har nå åpnet for filmvisning igjen. ALLE FOTO: LISA FELIN

NYÅPNET: Gamle Frogner kino har nå åpnet for filmvisning igjen. ALLE FOTO: LISA FELIN
Bestill bildet Kjøp bilde

Lyddesigner og medeier i Chimneypot, Tormod Ringnes fra Ski, har sammen med seks andre åpnet Europas største miksekino. Salen har THX-anlegg, ekstra stort lerret og 180 kinostoler.

OSLO: Tormod Ringnes fra Ski er lyddesigner og medeier i Chimneypot, en gruppe som nå har åpnet Europas største miksekino. Frogner kino i Oslo har lenge stått tomt og det var snakk om å bygge både parkeringshus og butikk i lokalene. Lokalet beholder sin gamle stil og stemning, men har fått fasiliteter som kreves for en moderne kino. Salen har THX-anlegg, et ekstra stort lerret, plass til 180 gjester og det er mulighet for alkoholservering på voksenfilmer og arrangementer. Lobbyen er bygd om til en kafé med alle rettigheter.

Lønnsomt for alle parter.

Tormod forklarer at en miksekino er et sted hvor man mikser film, man legger til musikk, lydeffekter og ferdiggjør filmer. Tidligere reiste man til Danmark eller Sverige for å mikse filmer, noe som kostet både tid og penger. –Norske spillefilmer har lave budsjett, og et sted som dette er veldig lønnsomt for produsentene i og med at all miksing og klargjøring kan utføres på et og samme sted. I tillegg har man jo muligheten til å kjøre gjennom en visningsrunde i den store kinosalen før det ferdige produktet offentliggjøres, sier Tormod. Hovedsakelig er det norske spillefilmer som mikses her, men de har også fått forespørsel fra flere land i Europa. Muligens skal det nå mikses en italiensk film i lokalene på Frogner.

Størst og mest moderne.

Den offisielle åpningen var 29. januar og dagen ble feiret med førpremierer på nye og spennende filmer. Barna fikk boller og brus og det var satt opp veterantrikk fra Stortorvet til Frogner kino denne dagen. Tormod forteller at dette hittil har vært en suksess og tror det vil fortsette og være like populært. –Dette er jo den største og mest moderne digitale miksekinoen i Europa, vi har best lyd og best bilde, smiler Tormod.

Lei hele salen.

Filmene mikses hovedsakelig på dagtid så det er åpent for publikum på kvelden. Det er mulig å leie salen til filmvisninger, kulturbegivenheter og andre eventyr. Foran lerettet er et stort sceneområde, lysrigg og lydanlegg og de ansatte er behjelpelig med å skaffe både nye filmer og gamle klassikere. –Noe som er ganske moro er at en av projektorene som nå er tatt i bruk i nye Frogner kino, kommer fra gamle Ski kino, fortellerTormod.

Publisert fredag 03. mars 2006 kl. 00:00.
Sist oppdatert fredag 03. mars 2006 kl. 00:00.

Annonse

juli
Uke Ma Ti On To Fr
26       1 2 3 4
27 5 6 7 8 9 10 11
28 12 13 14 15 16 17 18
29 19 20 21 22 23 24 25
30 26 27 28 29 30 31  
31              

Se alle oppføringer

PÅ SJEKKERN: Greit farvel

Så var det over. Det fjerde kapittelet med det godslige og joviale grønne trollet er et greit farvel.

+Flere filmanmeldelser

akustisk: Gløden er der fortsatt

Onsdag kveld smittet spillegleden over på Drøbak-publikumet på Telegrafen.

+ Flere anmeldelser

Sheryl med soul

Siden 1993 har Sheryl Crow bedrevet halvrocka popmusikk med en fot i country. Men som tittelen tilsier har Sheryl Crow nå beveget seg ut av Memphis og nærmere røttene av Motown.

+Flere musikkanmeldelser

Hvilepuls

Sommer i Follo - Tusenfryd

Catwalk-fletten

Se flere videoer

FRISKT Riv i en sommerdrink

Du trenger ikke alkohol for å lage drinker som river i halsen.

+ Mer forbrukerstoff

MIKROFIBERKONGEN Tenk koffert!

Noen måler vellykket pakking i hvor lite de klarer å ta med seg. Andre sverger til helgarderende maksimalisme.

+ Mer forbrukerstoff

Annonse

Export =