HÅPER PÅ LAGMANNSRETTEN:

HÅPER PÅ LAGMANNSRETTEN: : Christiane og Ragnar Fæste håper i det lengste på at lagmannsretten vil komme med en dom som fører til at Petter Olsen må flytte ut.FOTO: Haakon J. Kristiansen

Kjøp bilde

- Det føles helt uvirkelig å miste familiens ankerfeste

Annonse

2_Inngangsord: Bildetekst

Kjøp bilde

Følg Østlandets Blad på Facebook:

Annonse

OSLO: For to uker siden ble Ivar og Lucie Fæste kastet ut fra barndomshjemmet på Emmerstad. Sønnen Ragnar og svigerdatter Christiane skulle gjerne flyttet dit, hvis ikke Petter Olsen hadde overtatt.

Facebook-knapp kommer her

– Min far har kjempet for å overta stedet i nesten 40 år. Vi fikk beskjed om at Emmerstad ikke var til salgs, men så solgte Norske Skog det til Petter Olsen istedet, sier Ragnar Fæste.

Eldstesønnen hadde sett at familien kunne overta Emmerstad som Petter Olsen kjøpte for 7,5 millioner kroner. Nå håper han at dommen i Borgarting lagmannsrett går i farens favør.

– Det var både bittert og skuffende at familien ble kastet ut den 20. januar i år. Det føles helt uvirkelig å miste familiens ankerfeste, sier Ragnar.

Dypt urettferdig

– Det føles dypt urettferdig og umenneskelig at Ivar og familien er blitt behandlet slik, forteller Ragnar og Christiane.

- Vi har stadig vekslet mellom håp og skuffelse. Livene våre er jo preget av dette. Det er merkelig at en slik sak kan versere i nesten 40 år i rettsvesen og forvaltning med et slikt utfall. Man får assosiasjoner til Dickens roman «Bleak House».

Vi har nå fått amputert vekk en del av vår identitet.Emmerstad har alltid vært et knutepunkt for familien og venner. Jeg husker godt den gangen jeg selv var ni år at kampen om å overta plassen begynte (1976), forteller Ragnar Fæste, som har mange gode minner fra Emmerstad.

Lange kamper

– Far har kjempet 36 år og han fortjener så absolutt å få beholde barndomshjemmet sitt som har 100 års historie i familien. Vi har heldigvis fått låne lagerplass hvor vi har plassert saker som hadde sin plass på Emmerstad, forteller eldstesønnen.

Les også: - Flyttingen ser jeg på som overgrep

- Føler oss fordrevet av kommunen

– Sønnen vår som er ti år reagerer med sinne og forundring når vi snakker om det som har skjedd, forteller han.

– Heldigvis fikk hønene asyl et annet sted, slik at de har fått leve. Sånne ting er kritisk i en tiårings liv. Det gjør ikke saken bedre at hans fetter og kusine også har mange minner fra stedet, og er like opprørte.

Barn er såre på sånt, sier Ragnar Fæste.

– Vi synes det er veldig beklagelig at ikke kommunen brukte muligheten sin til å stille vilkår om at Emmerstad skulle skilles ut da de behandlet konsesjonssaken til Petter Olsen. Vi føler oss fordrevet fra kommunen, sier han.

- Hva kunne man gjort ut av plassen?

- Her så vi mange muligheter, men vi ville nok satset på barnefamilier som kunne komme hit for ha en hyggelig dag. Fiske fra båt, bikuber, dyrehold og dyrkning av bær og grønnsaker er bare noe av det vi helt sikkert hadde satset på, sier Ragnar.