FORTSATT KOMMUNAL:

Fortsatt KOMMUNAL: : Den nye barnehagen på Hellerasten, en av 28, kommer fremdeles til å bli kommunalt drevet.FOTO: TOM ULLSGÅRD

Kjøp bilde

Går for privat barnehagedrift i Oppegård, selv om det er dyrere

Annonse

TAPER OG VINNERE: Arbeiderpartiets gruppeleder Merete Bellingmo (t.v.) kjemper en forgjeves kamp mot konkurranseutsetting av fremtiden barnehager mot Harald Vaadal (H) og Ida Lindtveit (KrF). ARKIVFOTO: TOM ULLSGÅRD

Kjøp bilde

Følg Østlandets Blad på Facebook:

Annonse

OPPEGÅRD: Høyre brukte sitt rene flertall i Oppegård formannskap i går til å understreke en ideologisk fanesak: Nye barnehager i Oppegård i fremtiden skal fortrinnsvis drives av andre enn kommunen.

Facebook-knapp kommer her

Rådmann Harald Toft hadde lagt frem en lang argumentasjonsrekke som konkluderte med fortsatt kommunal drift av barnehager i Oppegård. Økonomi, fleksibilitet og kvalitet var satt i sammenheng, og det ble dokumentert at Oppegård driver billig i barnehagesektoren.

Toft la frem et regnestykke som viste at dersom kommunen hadde samtlige av dagens barnehager i privat drift, ville det koste 17,5 mill. kroner mer enn i dag.

Årsaken er at de nasjonale tilskuddssatsene er høyere enn hva det koster Oppegård å drive barnehagene. Saksfremlegget var som å skvette vann på gåsa, eller rettere sagt på Høyre-gruppen i formannskapet.

Flere alternativer

Høyres gruppeleder Harald Vaadal var nøye med å påpeke at han ikke hadde innvendinger mot kvaliteten på dagens barnehager, men at partiet som har rent flertall både i kommunestyre og formannskap, ønsket andre alternativer for dagens 25 kommunale barnehager. I tillegg er det tre private barnehager i Oppegård.

– Vi vil ha noe som kan utfordre dagens modell, noe som kan skape innovasjon og mangfold, sa Vaadal, som på vegne av Høyre ikke var så opptatt av om en privat drift vil bli dyrere enn dagens kommunale drift på 43 kroner per barn per time. Det er en prislapp like billig som Ski, og billigere enn andre sammenlignbare kommuner i Akershus og i resten av landet.

Tente til

Arbeiderpartiets gruppeleder Merete Bellingmo signaliserte partiets kraftige motstand mot Høyre-forslaget. Ap-lederen viste til brukerundersøkelser om trivsel, mange familiers begrunnelse for å flytte til Oppegård på grunn av kvaliteten i barnehagene og Oppegårds dyrekjøpte erfaringer med konkurranseutsetting på Greverud sykehjem.

– Høyre dolker en veldrevet og godt etablert tjeneste i ryggen. Høyre skal privatisere uten å se om dette tjener barnefamiliene i kommunen, sa Bellingmo.

Høyre brukte sitt flertall på 5, mens Ap, SV og Venstre stemte mot konkurranseutsetting.

Når saken skal opp i kommunestyret er det uinteressant hvor Frp og KrF står, i og med at Høyre har et rent flertall på 16, men etter det ØB erfarer har KrF som har adgang til Høyres gruppemøter gått inn for sistnevntes modell om konkurranseutsetting.

 
comments powered by Disqus