Spillende trener Oddbjørn Granlund står med deler av Holstads herrelag. Bak Granlund står Sondre Taubøl, Andreas Elders, Magnus Hushovd, Henrik Michelsen, Anders Bjerke, Kjell Andreas Tutturen, Jan Potac og Gunnar Weld.
Kjøp bildeVolleyballen holder liv i idrettslaget
– Det er ikke tvil om at det er volleyballgruppa som holder liv i Holstad IL. Og det er vi stolte av.
Holstads Henrik Michelsen trener på slagene. FOTO: BJØRN V. SANDNESS
Kjøp bilde
Oddbjørn Granlund har vært aktiv i Holstad ILs volleyballgruppe i flere tiår. FOTO: BJØRN V. SANDNESS
Kjøp bilde
Følg Østlandets Blad på Facebook:
ÅSHALLEN: Ordene kommer fra Oddbjørn Granlund (46). På midten av 70-tallet kom han inn i volleyballmiljøet på Holstad. På den tiden var det flere aktive grupper i idrettslaget, men i dag er det kun volleyballen igjen.
Har hatt ildsjeler
En av dem som har bidratt mest til at volleyballgruppa har overlevd, er Granlund selv.
– Det er selvfølgelig synd at det ikke er flere aktive grupper. Vi har vært 10–15 år alene i Holstad IL nå. Mens de andre gruppene etter hvert slet med å få noen til å overta, har vi hatt noen primus motorer som har holdt på veldig lenge, sier Granlund.
Helt siden han som 15-åring (!) overtok treneransvaret for herrelaget, har han på en eller annen måte vært tilknyttet klubben. I dag er han blant annet spillende trener for herrelaget – som er Follos beste volleyballag. Denne sesongen spiller laget i 1. divisjon som er landets nest øverste nivå.
Vil holde på Holstad-navnet
I tillegg har Holstad yngre lag i norsk toppklasse.
– Totalt har vi elleve lag fra U12 og oppover. På juniorsiden har vi vært i norgestoppen i mange år, fastslår veteranen. Granlund har bare bodd på Holstad to år av sitt liv, men kjærligheten til Holstad-navnet er stor.
– Jeg ble raskt «adoptert» inn i idrettslivet da jeg bodde her, og jeg ønsker definitivt at volleyballgruppa skal fortsette å være i Holstad IL. Det har jo alltid vært diskusjoner om å gå inn i Ås IL, men hva har man å tjene på det? Det er ikke noe galt med Ås, men vi hadde mistet litt av sjelen og identiteten vår om vi hadde byttet klubb, mener Granlund, som ikke har veldig store planer om å legge opp med det første.
– For å være ærlig er det nå morsommere å få opp spillere som virkelig har lyst til å drive med volleyball, enn å spille selv. Men det blir jo et nytt landslag når man blir 50 år, så kanskje det er en mulighet, smiler Oddbjørn Granlund.