Boka 'Bitching' tar utgangspunktet i 'den grusomme hviskeleken' og inneholder blandt annet innlegg skrevet av jenter selv på Aftenpostens Si ;D-side.

Livsfarlig bagatellisering

Annonse

Følg Østlandets Blad på Facebook:

Annonse

OSLO: Liv Skotheim, forfatter av boken «Bitching» som handler om jentemobbing, er enig med Mossige i at mobbing er et ledelsesansvar. I arbeidet med boka intervjuet Skotheim over 200 jenter som har blitt utsatt for mobbing, og konklusjonen er klar:
– Å si at denne typen mobbing er en jentekonflikt er en utbredt bagatellisering som er livsfarlig.
– Det er en ansvarsfraskrivelse som kan ende fatalt. Hittil i år har Skotheim holdt nær 40 foredrag på ulike skoler i landet, og «Bitching» ble nylig kjøpt inn av Kulturrådet.
– Fortsatt er det Olweus og Zero som blir løftet frem - men de hjelper ikke, sier Skotheim.

Nederst på rangstigen

I følge Skotheim havner jentekonflikter ofte nederst på rangstigen i skolene.
- Guttemobbing finnes det programmer for, jentemobbing forvises til de mørke kroker. Du trenger ikke lese mange psykolograpporter før du skjønner at de varige konsekvensene av jentemobbing kan være langt verre enn å bli slått. Det er på tide at folk forstår at en som kommer inn etter friminuttet med en splintret sjel har det like vondt som den som kommer inn med blått øye og neseblod.