Siri Hov Eggen 8t.v.) og Arbeiderpartiet vil tilbake til forhandlingsbordet og det opprinnelige Oslopakke 3-forslaget. Riksvei 152 var med i dette forslaget. – Arbeiderpartiet stikker kjepper i hjulene for lokal enighet, mener fylkesordfører Nils Aage Jegstad (H) i styringsgruppen.
Oslopakke-forliket i ferd med å havarere
Høyre mener Arbeiderpartiet klusser til lokal enighet ved å forlange blant annet riksvei 152 tilbake i Oslopakke 3.
Følg Østlandets Blad på Facebook:
AKERSHUS: Oslopakke-forliket er i ferd med å havarere.
Drøyt en uke før politikere i fylkesting og bystyre skal ta stilling til styringsgruppens forslag til handlingsplan for Oslopakke 3, varsler Arbeiderpartiet at de vil motsette seg forslaget.
Onsdag gikk Arbeiderpartiets representanter i fylket til samferdselsdepartementet for å be om at vedtaket utsettes til over jul.
– Slik forslaget er nå, vil vi ikke stemme for det, fastslår gruppeleder for Arbeiderpartiet i Akershus fylkesting, Siri Hov Eggen.
Arbeiderpartiet mener styringsgruppens forslag avviker sterkt fra det lokale, opprinnelige forliket. Kritikken omhandler både prosjektrekkefølgen og finansieringen.
LES OGSÅ: Fylkesordføreren skuffet over Arbeiderpartiet
Oslopakken krymper
De neste fire årene foreslår styringsgruppen, med Nils Aage Jegstad (H) og Oslobyråd Jøran Kallmyr (Frp) i spissen, å bruke 14,6 milliarder kroner til vei og kollektivløsninger i Oslo og Akershus. Det meste skal finansieres med bompenger.
Styringsgruppen har gjort det klart at budsjettsprekk medfører at flere opprinnelige Oslopakke 3-prosjekter må utsettes, deriblant utbedring av riksvei 152 gjennom Follo. 500–600 millioner kroner styres med andre ord vekk fra Follos veier til større veiutbedringer i vestkorridoren.
– Jeg er opptatt av at regionene skal være riktig fordelt, og Follo må få sin del av kaka, sier gruppeleder for Arbeiderpartiet i Akershus fylkesting, Siri Hov Eggen, til ØB.
– Arbeiderpartiet bør i stedet for å stikke kjepper i hjulene for den lokale enigheten, jobbe mot sin egen regjering for at staten skal ta en større del av finansieringsansvaret, parerer fylkesordfører og taleperson for styringsgruppen, Nils Aage Jegstad (H) i en pressemelding.
Hov Eggen avviser forespørselen tvert.
– Staten har levert gjennom Nasjonal transportplan. Resten var opp til den lokale enigheten, sier hun.
Lånefinansiering
I tillegg til at styringsgruppen har endret prosjektrekkefølgen, foreslår de at 3,5 av milliardene må lånefinansieres. De rødgrønne partiene hevder renter og avdrag vil spise opp store deler av bompengeinntektene i den siste oslopakke 3-perioden mellom 2017 og 2027. Konsekvensen kan bli at Rv. 152 utsettes ytterligere, ifølge Hov Eggen.
– Når pengene må gå til å betale kredittkortregningen og rentene, er det ikke penger igjen til prosjektene, forklarer hun.
– Hva er alternativet?
– Det er det vi nå må diskutere. Vi vil ha en bredere debatt om inntektssiden, om vi kan hente inn mer penger gjennom eksempelvis bompenger eller OPS (offentlig-privat samarbeid), eller om vi må stryke noen prosjekter.