Svekket beredskap i Oslofjorden: Dersom noen kommer i havsnød kan det bli vanskelig å få hjelp. Redningsskøyten befinner seg ikke lenger ved Oscarsborg i Drøbak. FOTO: REDNINGSSELSKAPET
Redningsskøyta flyttes fra Drøbak
– Unngå å utsette deg for risiko på sjøen, oppfordrer mannskapet på RS «Stormbull».
Følg Østlandets Blad på Facebook:
FOLLO: Follo og Oslofjorden er uten redningsskøyte som følge av asken fra Island.
Den alvorlige beredskapssituasjonen som har oppstått fordi fly og helikoptre ikke kan fly, gjør at Redingsselskapet har varslet alle redningsskøyter og frivillige sjøredningskorps at de skal være klar for ambulanseoppdrag på kort varsel over hele landet. 12 luftambulanser, 6 redningshelikopter og 9 ambulansefly er satt ut av spill.
Borte fra Drøbak
Økt beredskap i hele landet innebærer imidlertid at den fast bemannede redningsskøyta RS «Stormbull» har måttet forlate Drøbak. Skøyta, som i båtsesongen har opp mot 10 redningsoppdrag per dag, befinner seg nå i Stavern.
– Redningsskøyta i Arendal fikk tekniske problemer, og på grunn av stengningen av luftrommet måtte vi omdirigere båtene dit det var størst behov, sier skipsfører Bjørn Næss på «Stormbull».
– Det vil ta minst tre dager før vi kan vende tilbake, antar han.
To skøyter i området
I mellomtiden krysser skipsføreren fingrene for at ingen kommer i havsnød i Oslofjorden.
Det er fortsatt to redningsskøyter i området, Uni Oslofjord og redningsskøyten i Moss. Disse båtene er imidlertid såkalte «korpsbåter,» det vil si at de ikke er fast bemannet men basert på frivillighet. Regelen er at mannskapet skal være om bord i båten innen 30 minutter.
– Men for dem som trenger akutt hjelp kan de 30 minuttene være veldig viktig, påpeker Næss.