FORNØYD: : Når Ski kommune nå omsider har fått kjøpe tett på to tredjedeler av Westgaarden, kan kommunalsjef samfunn Jan Willy Mundal og andre involverte starte planleggingen av hvilke kommunale virksomheter som skal inn i det store bygget ved rådhuset. foto: oLE KR. TRANA
Ski kommune har kjøpt deler av Westgaarden
MÅ UT: : Kommunen har også kjøpt det lille, hvite huset ved rådhuset. Familien som leier det i dag må flytte ut når leieavtalen utløper. OLE KRISTIAN TRANA
Følg Østlandets Blad på Facebook:
SKI: Kjøpeprosessen har vært hemmeligstemplet og pågått i et helt år. Nå har kommunen kjøpt deler av Westgaarden, og det lille hvite huset ved rådhuset.
– Vi har kjøpt nær to tredjedeler av Westgaarden, og det hvite huset ved rådhuset, med de leieavtalene som er der. Vi vil avvikle leieavtalene etter hvert som de går ut, forteller kommunalsjef samfunn i Ski kommune, Jan Willy Mundal.
Kommunen har ikke overtatt det praktiske ennå. De skal ned i bygningene neste uke, få nøkler og se seg rundt.
Vil samle virksomhetene
Nå er kommunens virksomheter spredt rundt i Ski, og kommunalteknikk holder til på Drømtorp. Ingen planer er lagt, siden det har vært usikkerhet rundt resultatet av kjøpsprosessen. Kommunen har foreløpig ikke klart for seg hvilke virksomheter som skal inn i de nykjøpte lokalene.
– Jeg skal være med og planlegge dette. Det vil vi bruke et par måneder på. Jeg regner med at de første virksomhetene vil flytte inn i Westgaarden i løpet av våren, anslår Mundal.
Familie må flytte
Det hvite huset ved rådhuset, Brageveien 1, betegner han som «et strategisk eiendomskjøp». Foreløpig har kommunen ingen konkrete planer for huset. Det skal i dag være utleid til en familie.
– Vi kjøper huset med leieavtale. Så overtar vi på vilkårene som ligger der, sier Mundal til ØB.
Kjøpte nesten hele bygget
Kommunen har kjøpt størstedelen av Westgaarden. Det vil si tomten bygningen ligger på, underetasjen, annen etasje og tredje etasje, minus to leiligheter som ligger der og eies av Westgaardens arvinger, pluss fjerde etasje.
– Cirka 1950 kvadratmeter av rundt 3000 hører til kjøpet fra familien Westgaarden. Vi er i dialog med butikkeieren i første etasje om å få kjøpe en del av arealet der også, opplyser Jan Willy Mundal.