Follo Distriktsrevisjon har utarbeidet en rapport der det avdekkes flere mangler og avvik i fosterhjemsordningen i Vestby kommune. Revisjonssjef Steinar Neby mener det er viktig å ha systemer og rutiner som sikrer at barnas rettssikkerhet ivaretas. Her sammen med prosjektleder Anne Lise Jørgensen. FOTO: BJØRN V. SANDNESS

To år uten lovpålagt besøk i et fosterhjem

Et fosterhjem i Vestby har i løpet av to år ikke hatt besøk av en saksbehandler. Barnevernloven krever minst fire fosterhjemsbesøk i året fra kommunens side.

Annonse

HAR LAGD RAPPORTEN:: Follo Distriktsrevisjon har utarbeidet en rapport der det avdekkes flere mangler og avvik i fosterhjemsordningen i Vestby kommune. Revisjonssjef Steinar Neby mener det er viktig å ha systemer og rutiner som sikrer at barnas rettssikkerhet ivaretas. Her sammen med prosjektleder Anne Lise Jørgensen. FOTO: BJØRN V. SANDNESS

Følg Østlandets Blad på Facebook:

Annonse

VESTBYFollo Distriktsrevisjon har vurdert Vestby kommunes rutiner vedrørende godkjenning av fosterhjem og oppfølging og tilsyn med barn plassert i fosterhjem. Rapporten viser at kommunen bryter regelverket på flere områder. Blant annet mangler politiattest for fosterforeldre i tre av syv saker der kommunen har godkjent hjemmet. I to tilfeller mangler også politiattest for tilsynsfører. I samtlige saker ble det funnet avvik fra barnevernlovens krav om minst fire fosterhjemsbesøk i året.
–I aller høyeste grad kritikkverdige forhold. Det er snakk om de aller svakeste i samfunnet, sier revisjonssjef Steinar Neby.

Strenge krav.

Neby understreker viktigheten av å ha systemer som sikrer at fosterhjembarnas rettigheter og interesser blir ivaretatt.
–Det er likevel viktig å få frem at et fosterhjem ikke behøver være dårlig selv om det for eksempel mangler politiattest for fosterforeldrene, sier Neby.
–Men loven stiller strenge krav. Det er definitivt alvor i dette. Hensikten med undersøkelsen er å bidra til at rutinene forbedres på en måte som kommer brukerne til gode. Det handler på mange måter om disse barnas rettssikkerhet.
På samtlige områder som er undersøkt påpeker revisjonen flere mangler.
I et tilfelle har ikke et barn fått oppnevnt tilsynsfører. I henhold til lovverket skal dette gjøres umiddelbart.
–Tilsynsførerne er barnas støtte- og talspersoner. De oppnevnes for å sikre barnas ve og vel, forteller prosjektleder Anne Lise Jørgensen.

–Overkommelig.

–I en sak hadde det ikke vært fosterhjemsbesøk de siste to årene. Det ble fremsatt at det hadde vært møter og telefonkontakt, men denne kontakten kommer utenom. Barneverntjenesten skal besøke fosterhjemmet, poengterer Jørgensen.
Neby mener det bør være overkommelig for kommunen å rette opp i feilene.
–Kommunen har vært ydmyke. Allerede i mai vil rådmannen komme med en redegjørelse for hvordan de skal rette dette opp. Enkelte tiltak er allerede i ferd med å bli iverksatt.
Kommunens mål er å gjennomføre revisjonens anbefalinger innen 1. juli 2007.
–Revisjonen vil følge dette opp til høsten, for å sjekke om tiltakene er satt i system, forteller Steinar Neby.