GOKART: Cars 2 The Video Game er et hyggelig tilskudd til gokart-sjangeren.
Kjøp bildeBånn gass for hele familien
Innbitt kjøring med et kraftig våpenarsenal.
Cars 2: The Video Game
- Kategori: Action, racing
- Plattform: PlayStation 3
- Slippdato: 22. juli 2011
- PEGI: 7+
- Utvikler: Avalanche Software
- Utgiver: Disney
- Priser for ps3: Ingen funnet
Følg Østlandets Blad på Facebook:
Stor popularitet til tross: Gokart-sjangeren er ikke akkurat overlesset av gode spill. Mario Kart har lenge dominert sjangeren med sine gode spill, og kanskje er det vanskelig å lage en konkurrent som tangerer det konkurranseinstinktet som vekkes under hvert eneste løp i Nintendos etablerte serie. Det er jo i bunn og grunn det disse spillene handler om: Å knuse kompisene henslengt i sofaen en sen fredagskveld.
Konkurrent
Det er dette konkurransejaget Avalanche Software prøver å mane frem i filmspillet Cars 2: The Video Game. De greier stort sett brasene.

BILKJØRING: Både velkjente, og ikke fullt så velkjente, biler. Foto: Disney/Pixar
Her finner du krakilske kamper like før målstreken, et kraftige våpenarsenal som hjelper med å stikke kjepper i hjulene på motstanderne, og bilbaner med hemmeligheter og snarveier gjemt bak hvert eneste hjørne.
Cars 2 er basert på den nyeste Disney Pixar-filmen, og føyer seg dermed inn i rekken blant sommerens mange filmlisensspill. Men der de andre filmlisensspillene stort sett snubler i sine egne ben over problemer med behandlingen av opphavsmaterialet, makter Avalanche Software å sette et klart skille mellom hva som er film og hva som er spill – noe som blir en av spillets største styrker.
Avalanche Software tjener veldig mye på dette valget. I stedet for å få en tredjerangs gjenfortelling av det de fleste allerede har sett i kinosalene, fokuserer Cars 2 på det som virkelig teller i denne typen spill – bilkjøringen.
«Klar. Ferdig. Gå!»
Hovedtyngden i spillet er i de mange oppdragene som du spiller i CHROME-simulatoren. Først går du gjennom en introduksjonsekvens som lærer deg spillets grunnmekanikker, noe som er svært nødvendig siden spillet har en slump med intrikate systemer å beherske. Bilen kan nemlig hoppe på kommando, trikse i luften, kjøre baklengs, skrense rundt svinger og kjøre på bare to hjul.

BLIKK: Billøp er alvorlige saker. Bare se på disse øynene. Foto: Disney/Pixar
Alle disse manøvrene gjør at du sakte, men sikkert sanker inn turboenergi. Du kan velge å utløse denne for å få en kortvarig fartsøkning, eller du kan spare deg opp til turbometeret er fullt og utløse all energien på en gang for å bli en ustoppelig bil som ved den minste berøring sender de andre bilene flyvende av gårde.
De varierte løpstypene hjelper så godt de kan med å hindre at spillet blir en ensformig opplevelse. Her finner du løp med og uten våpen, løp der målet er å plukke opp batterier langs banen for å holde et beskyttelsesskjold oppe, kamparenaer der du må eliminere så mange fiender du kan før tiden renner ut, og løp der du kjemper mot klokken og må skyte løs på fiendtlige bilder for å få mer tid.
Du suser avgårde langs banene, baklengs og forlengs, med spenstige hopp over store juv og med en løs finger på turbo- og skyteknappen. Det å kjøre i Cars 2 føles helt fantastisk, og det å vinne over den gretne kompisen din i en innbitt kamp om førsteplassen er ubetalelig.
Småkjedelige baner
Bilene du kan velge mellom er alle hentet fra Cars-universet, og man kan selv velge hvem man vil kjøre. Det er et svært utvalg av kjørbare figurer, og uansett hvor sær og obskur yndlingsfiguren din måtte være, finner du bilen i lista. Bilene har også to egenskaper som skiller de fra hverandre - vekt og hastighet.

TRIKS: Italienerne må jo også bli superspioner. Foto: Disney/Pixar
På den litt mer labre siden finner vi banene, som stort sett er blottet for sjarme og unike trekk. Joda, de har som regel et tema som gjennomsyrer hindringer og banens gang, men de er ikke spesielt minneverdige, og selv etter over ti timer følte jeg at noen av banene var veldig uoversiktlige. Alle banene er basert på kjente storbyer omkring i verden, for eksempel London og Roma.
Konklusjon
Cars 2: The Video Game ender opp med å bli et hyggelig tilskudd til gokart-sjangeren. Utvikleren Avalanche Software har gjort en del smarte valg når det kommer til hvordan spillet skal knyttes lavmæt til filmen, og sluttproduktet nyter godt av denne tilbaketrukketheten.

INTERNASJONALT: Bilene kjører rundt i byer over hele verden. Foto: Disney/Pixar
Kjørefølelsen er fantastisk, og grunnmekanikkene så til en viss grad egenartede at det absolutt er noe å hente her som du ikke finner andre steder. Når du kjører fra oppdrag til oppdrag, helst med en eller flere kompiser ved din side, slår konkurranseinstinktet raskt inn. Den innbitte kjøringen med et kraftig våpenarsenal vil kunne stå for mange minneverdige situasjoner.
Fullt så minneverdige er dessverre ikke banene, og det ødelegger litt for helhetsfølelsen. Mangelen på en nettmodus er også litt problematisk, særlig om man ikke har venner som bor i nabolaget – dette er ikke et spill som bør spilles alene. Heldigvis er det så moro å kjøre de ikoniske bilene mot hverandre at foreldre, søsken eller venner neppe kommer til å takke nei til en gokart-kveld.
Cars 2: The Video Game kan kjøpes til Xbox 360, PlayStation 3, PC, Mac, Wii og DS.
Les hele denne anmeldelsen på Gamer.no
Les også: TrackMania 2-beta like rundt hjørnet