SNUBLESCENE: : Camilla Bern øver på å falle over Ane-Li Jacobsen. Bak f.v. Melissa Aarskog, Victoria Nymoen, Oda Simensen, Simen Simensen, Emma Malin Zupfer og Amanda Stjernen. ALLE FOTO: AMUND LÅGBU
Kjøp bildeNissene trøbler allerede i Oppegård
For de fleste av oss er julen langt unna. Slik er det ikke hos nissene og deres medhjelpere i OPAL.
SLEM SØSTER: : Asle Simensen i feminin positur som Julenissens slemme søster. På stolene sitter Emma Malin Zupfer og Victoria Nymoen.
Kjøp bilde
MANGE BARN: : Victoria Nymoen og 29 andre barn spiller i OPALs nye juleforestilling.
Kjøp bilde
Følg Østlandets Blad på Facebook:
TÅRNÅSEN: I kjelleren på Tårnåsen aktivitetssenter tumler barn og voksne rundt, noen med og andre uten nisselue.
I ett rom øves en ny sang inn, under ledelse av pianist og komponist Bjørn Halstensen.
I naborommet snubler Mia (Camilla Bern) over Meatloaf (Ane-Li Jacobsen) gang på gang, under kommando av instruktør Desirée Grandahl.
BILDESERIE: OPALS nisser i gang igjen
Nytt fra Bibbi
I fjor var det «Nissen som glemte at det var jul». I år er det «Trøbbel på Nordpolen».
Kvinnen bak er den samme som i fjor, og de siste ti årene. Bibbi Neergaard har skrevet alle teaterstykkene siden 2000.
– Det finnes ikke stykker som passer akkurat til OPAL, sier Bibbi Neergaard, som har vært sjef for Oppegård Amatørteaterlag siden 1996.
Urpremièren er fredag 12. november. Allerede øves det to kvelder i uken.
Nissene trakk 4000
Alle skal med, og alle skal ha en rolle. Denne gangen er de 36 aktører på scenen, 30 barn og unge og seks voksne. Den yngste er ni år, den eldste 40 pluss.
I fjor trakk Bibbis juleforestillingen nesten 4.000 mennesker på teater i Kolben, fordelt på 13 forestillinger.
Går det som de håper, vil suksessen gjenta seg. Tolv forestillinger er booket inn, og billettene allerede lagt ut for salg.
Trodde på nissen
Nisseteater i førjulstiden er et godt konsept for å trekke folk. Og teatersjefen har et langvarig forhold til nissene.
– Jeg trodde jo absolutt på nissen som barn. Husker med spenning og glede når julenissen kom. Jeg kan fremdeles kjenne stikket av spenning når nissen dukker opp på juletrefest, sier Bibbi.
Lurer julenissen
I «Trøbbel på Nordpolen» har den nisseglade tekstforfatteren diktet opp Oliva, Nissefars sjalu og noe skakkjørte halvsøster. Hun er lei av å leve i skyggen av sin verdensberømte halvbror, og hevner seg med å ødelegge for ham.
Det topper seg når nissefar havner i fengsel. Fortvilet prøver julenissen å forklare hvem han er, men politiet kjøper ikke forklaringen. Bare lille Mia som har vært vitne til arrestasjonen, tror på julenissen. Hun drar til Nordpolen for å skaffe hjelp.
Koselig gjeng
Camilla Bern (14) er med i sin 5. forestilling med OPAL. I fjor spilte hun nisseungen Frida, i år spiller hun menneskebarnet Mia.
– Jeg er med fordi det er morsomt, og det er en koselig gjeng.
Skuespiller er det hun har lyst til å bli når hun blir voksen. Camilla syns hun lærer mye i OPAL.
– Er det mye jobbing?
– Det er mye tekst å lære, men det er lett. Det er litt jobbing, men når resultatet blir så bra, er det verdt det, sier Camilla Bern.