Vetle Haugeng (foran) og Mads Røssel blir mer motivert når de får bruke kroppen i skoletiden. Rektor Grete Strøm gleder seg stort over at Hellerasten får bli med på prøveprosjektet med arbeidslivsfag. Foto: Lisa Rypeng.

Kjøp bilde

Ungdomsskoleelever får velge yrkesfag

Som eneste skole i Follo får elevene ved Hellerasten ungdomsskole i Oppegård velge arbeidslivsfag til høsten.

Annonse

Manhiran Kaur (til venstre) og Pernille Kristoffersen tror en mer praktisk skolehverdag kan hjelpe elevene til å forstå teoretiske fag som matte.

Kjøp bilde

Følg Østlandets Blad på Facebook:

Annonse

OPPEGÅRD: Elevene ved Hellerasten skole er enstemmige i sin sak: Skolen er nok litt for teoretisk for mange elever.
– Jeg blir mer motivert når jeg får holde på med noe fysisk, konstaterer 9.-klassingen Vetle Haugeng (15). 10.-klassingen Mads Røssel (16) er enig.
– Et praktisk valgfag er sikkert bra fordi mange sliter med å få gode karakterer i for eksempel fransk og tysk. Det er bra det nå kommer noe annet, sier han.
– Bra at man ikke bare sitter på rompa, legger Vetle til.
De to guttene sitter i elevrådet og skal gi skoleledelsen råd om hvordan det nye valgfaget skal se ut.
– Hvis jeg hadde hatt muligheten til å velge, så hadde jeg kanskje valgt et bygg- og anleggsfag, sier Vetle. Mens Mads har lyst til å utvikle sine evner som fotograf.

Forsøksprosjekt

Hellerasten skole er den eneste skolen i Follo som er valgt ut til å delta i et forsøk med et nytt praktisk fag på ungdomstrinnet. Det nye faget «arbeidslivsfag» skal inngå som et alternativ til fremmedspråk og norsk (samisk) og knyttes opp mot videregående yrkesfaglige utdanningsprogram.
Rektor Grete Strøm ved Hellerasten skole sier innhold og form ikke er klart ennå, men det som er sikkert er at elevene får muligheten til å prøve seg i ulike yrkesretninger.
– Vi er helt i startfasen og det er mye vi må finne ut: Hvilke fag skal vi tilby? Skal undervisningen foregå kun på skolen? Skal vi samarbeide med næringslivet?

Ønsker helse- og sosialfag

Pernille Christoffersen (15) og Manhiran Kaur (15) skal over på videregående skole til høsten. De misunner 8.-klassingene som nå får to timer yrkesfag i uken.
– Faget kan hjelpe elevene med å ta valg dersom de er usikre på hva de vil bli, sier Pernille.
Hun har allerede bestemt seg for å bli sykepleier. Et helse- og sosialfag på ungdomsskolen hadde derfor vært perfekt.
Jentene er også overbevist om at det blir lettere å forstå fag som matte dersom man får prøve seg i næringslivet.
– Man kan for eksempel være utplassert i en butikk, foreslår Pernille.

Valgfag mot frafall

Regjeringen er bekymret for det store frafallet i videregående skole, særlig på yrkesfaglig studieretninger. Hensikten med prosjektet er derfor å motivere elevene for skolegangen, gi elevene praktisk trening og innsikt i arbeidslivet og bidra til å hindre frafall i videregående skole.
Etter tre år skal prosjektet med arbeidsfag evalueres. På grunnlag av de erfaringer som gjøres, kan det være aktuelt å endre regelverket.

 
comments powered by Disqus