Feil fyring er årsaken til pipebranner, forteller Mona Torp. FOTO: BJØRN V. SANDNESS

46 fyringsforbud og 31 pipebranner i fjor

Annonse

Følg Østlandets Blad på Facebook:

Annonse

FOLLO: 31 ganger i 2009 måtte Nordre Follo Brannvesen rykke ut til pipebranner. 46 leiligheter fikk fyringsforbud.
– Antall fyringsforbud var ekstremt høyt. Det skyldes at 37 leiligheter i Theodor Kittelsens vei på Greverud fikk fyringsforbud rett før jul, sier Mona Torp, seksjonsleder feiing i Nordre Follo Brannvesen. De dekker Oppegård, Ski og Enebakk
– Under en pipebrann i kjelleretasjen i en bolig, kom det ut røyk på loftet, noe som ikke skal skje. Da vi sjekket med kamera kom det frem at det var store glipper mellom etasjeelementene, og også i ytterelementene, sier Mona Torp.
Her kunne det fort ha endt riktig galt. Derfor ønsket sameiet at samtlige piper ble kontrollert. Da ble samme feil konstatert i 37 av 40 piper.
– I 2009 ble det utført 59 kamerakontroller. Feiere er ikke bare feiere lengre. De driver også tilsyn. I 2010 skal de utføre rundt 9600 feieoppdrag og 4150 tilsyn.
Med tanke på at det er rundt 19000 piper i distriktet, er ikke 31 pipebranner mye.

Mange myter

– Vi kunne feid hver 14. dag, og det hadde vært like mange pipebranner. Årsaken er feil fyring, som resulterer i et lag av bek fester seg på innsiden av pipen. Dette laget forsvinner ikke under feiing.
– Feil fyring er enten fuktig ved eller dårlig trekk. Den beste måten å fyre på er å ha lite ved i ovnen av gangen med full trekk og så fylle på ofte. Og så må veden være tørr, sier Mona Torp til slutt.