YNGRE VIL VÆRE MED: Mette Sandersen (18) (t.v.) og Charlotte Jønsberg (19) mener det er vanskelig for 14-15-åringene å gjøre noe annet enn det som er forventet i vennegjengen. Ingen vil bli stemplet som mammadalt. FOTO: KARI KLØVSTAD
Kjøp bilde
SKI: Forebygging. Hva om det blir vanskeligere å få tak i alkohol eller det blir enda bedre ungdomsklubber?
De to Drømtorp-elevene trekker på skuldrene og har liten tro på forslagene som kommer fra de voksne.
LES OGSÅ: Ruskonsulenten ønsker alternativer til grisefylla
Vi har møtt de to jentene for å høre deres syn på ungdomskultur og rus. Det er ikke meningen de skal komme med egne bekjennelser, men se litt på aldersgruppen som er noen år yngre enn dem.
Mette og Charlotte mener det ikke er vanskelig å skaffe noe å drikke på for 14–15 åringene.
LES OGSÅ: Ungdomsskoleelever drar hjem for å drikke i friminuttet
– Eldre venner eller søsken kjøper, og mange stjeler av foreldrene. For jentene er det veldig enkelt. Eldre gutter er ofte glad dem, hvis de ser bra ut.
Problemet er at dette ikke alltid er de beste guttene, men dem som sliter med å få med seg noen på sin egen alder, legger Mette til.
Duoen vi snakker med tror at foreldrene ikke vil vite.
– De er naive, men finner de ut at barna drikker, blir det ofte krig hjemme. Mange kvier seg også for dette, sier jentene.
De er sikre på at drikkepress fra vennene har mest å si i denne alderen.
Mette og Charlotte har ikke så stor tro på at ungdomsklubbene kan gjøre så mye fra eller til.
– De unge blir så fort voksne. Mange alt i åttendeklasse. Det er sykt når en 14-åring ser ut som hun er 20.
LES OGSÅ: Misbrukerne trenger et sted å være
Det som kan hjelpe er at politiet blir mer oppmerksomme på dem som samles ute for å drikke.
– Alkohol er spesielt skadelig for de yngste. Er det noen som tenker på dette?
– Det er veldig få som tenker helse, men jentene er redde for å legge på seg. Ikke alle drikker så mye, men er du litt pussa er det en god unnskyldning for å være litt mer frempå.
Når du blir eldre, blir du mer ansvarlig, og mange skal på jobb dagen etter.
Av andre rusmidler er det hasj som er det vanligste, og her er det guttene som debuterer tidligst.
– Jentene er noe eldre, og mange unge har prøvd. Men alle vet hvilken gjeng det er som røyker ofte og mye. De har sitt eget språk, sier jentene.
De fremhever at kokain og alt det andre skumle ikke er så lett å få tak i.
Etter at jentene har snakket seg gjennom temaet, kommer de på noe som kunne vært til hjelp:
– Det er så mye ungdommen lurer på, som de ikke vil eller tør spørre om i klassen. Da hadde det vært fint om det var lagt opp til enesamtaler med helsesøster.
I drøftingsutkastet til rusmiddelpolitisk handlingsplan for Ski er det laget en oppsummering av situasjonen. Dette er noen av hovedpunktene:
Publisert mandag 14. juni 2010 kl. 13:05.
Sist oppdatert mandag 14. juni 2010 kl. 13:29.
Premiere på Hakkebakkeskogen
(23 bilder)
Håndballcupen Ski
(20 bilder)
(11 bilder)
(20 bilder)
Kristin Størmer Steira
Offisielle nettsider for Kristin Størmer Steira
Helene Olafsen
Offisielle nettsider for Helene Olafsen
Prisguide
Sjekk hvor varer er billigst.
Tabeller
Følg ditt lokale lag
rubrikk.oblad.no
Her kan du søke i annonser fra papiravisen.