Rolf Yttereng (Ap) torde ikke gå for en ekstra etasje på Finstadtun 2 nå. Han er redd for at da vil hele utbyggingen bli forsinket.
Kjøp bilde
En ekstra etasje med en gang blir billigere, mente Ola Øygard (Pp), og foreslo det for kommunestyret.
Kjøp bilde
SKI: – En etasje til?
Rådmann Audun Fiskvik i Ski så ut som om han ikke var sikker på om han hadde hørt riktig.
Ski åpnet i fjor 30 nye plasser på Finstadtun 1. I 2012 skal 50 nye sykehjemsrom stå ferdig, og to avdelingen på Solborg være rehabilitert med bad og toalett.
– Da har vi på fem år fått 130 moderne rom, og det koster penger å planlegge videre. Å vedta ytterligere en etasje vil forsinke Finstadtun 2, og det vil bli en stor og massiv bygning, både for Finstadtunet og boligene rundt, advarte rådmannen.
Å legge dette inn i økonomiplanen i løpet av en måned, mente han også ble for stritt.
Men før dette hadde politikerne hatt ordet.
Det ble vedtatt å bygge 20 langtidsplasser og 30 korttidsplasser på Finstadtun 2. I tillegg skal det settes inn tiltak for å holde de eldre friske og raske så lenge som mulig.
– Dette er et godt steg i riktig retning. Problemet er at det kan sprekke og bli for lite. Veien forbi boligene bekymrer meg også, sa Høyres gruppeleder Anne Kristine Eikebråten.
– I ti år har vi hatt underdekning. Engstelige, redde, gamle har måttet vente, mens familiene har vært like frustrerte. Nå ser det ut til å gå bra fremover, men jeg tviler på at vi har dekning til 2019, derfor må vi alt nå tenke på neste sykehjem, mente Rolf Yttereng (Ap).
Dag Fedøy (KrF) var fornøyd, men advarte mot at korttidsplassene ikke måtte gå over til å bli permanente.
Flere politikere snakket engasjert for videre satsing, og Ole Øygard fra Pensjonsitpartiet tok det lengst. Han hadde laget et regnestykke ut fra tall fra Statistiske sentralbyrå.
– Jeg mener 50 plasser er for lite. Det burde vært 100 klare til 2012, derfor foreslår jeg at vi utvider Finstadtun 2 med en etasje med en gang.
Flere nikket samstemt og både Odd Kluderud (R) og Anne Marit Holene (Sp), tok til orde for det samme, til de hadde hørt rådmannens advarsel.
Jeg tar ikke sjansen på en utsettelse, sa Rolf Yttereng (Ap).
Holene trakk seg også.
– Jeg tror det blir billigere å bygge på nå, mente Øygard, og sto på sitt.
Pensjonistenes talsmann fikk med seg Fremskrittspartiets sju. Gruppeleder André Kvakkestad hadde tidligere i debatten forhørt seg om en separert utredning for en ekstra etasje, og antydet at rådmannen var vel politisk.
Publisert lørdag 26. september 2009 kl. 00:00.
Sist oppdatert lørdag 26. september 2009 kl. 10:34.
(21 bilder)
(30 bilder)
(10 bilder)
(9 bilder)
Kristin Størmer Steira
Offisielle nettsider for Kristin Størmer Steira
Helene Olafsen
Offisielle nettsider for Helene Olafsen
Prisguide
Sjekk hvor varer er billigst.
Tabeller
Følg ditt lokale lag
rubrikk.oblad.no
Her kan du søke i annonser fra papiravisen.
Export =