Flamingosafari på timeplanen
Reiselivselevene på Drømtorp leker ikke skole. Nå skal de hjelpe et lite safarifirma i Kenya med å finne kunder i Follo, og andre steder.
Kirsten Markhus Underland har som mål å holde administrasjons-utgiftene nede på et minimum. Hun er derfor glad for all hjelpen hun kan få fra elevene på Drømtorp.
Kjøp bilde
Følg Østlandets Blad på Facebook:
SKI: Vi kan vel friste med at dem som blir med på safari får se løver og tigere?
Renate Nagel Dahl strekker armen høyt i været, og vil ha mer informasjon.
Kirsten Markhus Underland er på besøk hos elevene, som går tredje året på reiseliv, på Drømtorp videregående i Ski. Det er hun som har introdusert de unge for Daniel, som forsøker å leve av turisme under Afrikas varme sol. Men la oss ta et blikk tilbake.
Uroen skremte turistene
For to år siden etablerte Daniel Kikwa selskapet Flamingo Safari i Kenya. Til dette fikk han hjelp av Kirsten og Helge Underland, slik at en årelang drøm gikk i oppfyllelse. Ski-paret står bak "Hjelp til selvhjelp i Afrika", som ØB har skrevet om tidligere. Safarien var deres første prosjekt, men det går ikke av seg selv.
Uroen i Kenya for et år siden, førte til at mange kviet seg for å reise til landet, og skal det gå bra med det lille safariselskapet, trenger det litt drahjelp.
Kirsten fikk derfor en god idé under et foreldremøte på Drømtorp videregående, der en av sønnene er elev.
Rektor sa på et foreldremøte at skolen var på leting etter ekte prosjekt. Hensikten var å la elevene lære ved å ta del i det virkelige livet, ikke bare løse konstruerte skoleoppgaver. Jeg gikk hjem i full fart og sendte en henvendelse. Vi er glad for all den hjelpen vi kan få, for vi gjør alt for å holde administrasjonskostnadene nede, sier Kirsten Markhus Underland.
Kontakt ble opprettet. Reiselivselevene i avgangsklassen skal lage en markedsundersøkelse og ta seg av markedsføringen av Flamingo safari, mens IKT-elevene hjelper Daniel Kikwa med å få på plass en god og funksjonell hjemmeside.
Små grupper
En av oppgavene til reiselivselevene blir å finne ut hvem en slik safari passer for. De mener opplegget bør rette seg mot mindre grupper, og tanker spesielt på pensjonistforeninger og andre lag og organisasjoner ,som ofte tar turen ut i verden. Reiselivselever fra andre skoler er en annen målgruppe.
En safari blant ville dyr, kan kobles med alt fra golfspilling til bedriftsbesøk eller en tur til topps på Kilimanjaro.
Dette er slike ting elevene nå skal se nærmere på, og de er i ferd med å opprette kontakt med den kenyanske gründeren.
Ringvirkninger
Fra den spede begynnelsen har Hjelp til selvhjelp i Afrika vokst. Ekteparet Underland har vært nede flere ganger. Kirstens far har gjort en stor innsats og nå har de også fått med seg Ski-gutten Frederich Evenrud på frivillig basis. 20-åringen, som til daglig er elektriker, hjelper safariarrangøren med hjemmesiden.
I Kenya har Daniel Kikwa også fått assistenten Sam, som er på Frederichs alder. De to unge mennene holder kontakten, og skal møtes til sommeren.
En kar som Daniel vil aldri ha råd til å markedsføre firmaet sitt gjennom annonser i utlandet. Vi hjelper ham derfor til å nå ut, og Sam og Daniel kan gjøre en del av jobben, slik at lederen kan konsentrere seg om safarioppdragene, sier Kirsten.
Og elevene nikker og gleder seg til å komme ordentlig i gang. Med på laget har de lærer Torill Ramberg, som tente på opplegget og som også har vært i Kenya.
Prosjektet vokser
Prosjektet Hjelp til selvhjelp i Afrika, vokser sakte, men sikkert. Til sommeren skal ekteparet Underland tilbake til Kenya for å bygge grisehus og biogassanlegg til internatskoler. Kombinasjonen er ikke tilfeldig. Grisene skaffer møkk til å produsere biogass.
Gassen er nyttig for å kunne koke mat, og grisene er også en god inntektskilde. Pengene vil komme god med til både nødvendig vedlikehold og til å kjøpe inn skolemateriell.
Målet med prosjektene er å hjelpe folk til å klare seg på egen hånd, enten de driver griseavl eller tar folk med på safari.