SPENTE: Arnfinn Bondkall (til venstre) i Lions Club Langhus-Siggerud gleder seg til Knut Rellsmo og de andre fyller veggene i Langhuset.FOTO: STIG PERSSON

Gleder seg til kunstmønstring

Til helgen er det igjen klart for Galleri Langhuset, en av distriktets største kunstutstillinger.

Annonse

MOTIVENE KLARE: Knut Rellsmos bilder blir å finne igjen på utstillingen i helgen.FOTO: STIG PERSSON

Følg Østlandets Blad på Facebook:

Annonse

VEVELSTAD: Galleri Langhuset er blitt et av Follos fremste vårtegn. Lørdag og søndag kommer hele Langhuset til å være smekkfullt av kunst og publikum. Skjønt ikke så smekkfullt som før.
– I år har vi 79 utstillere. Det er litt mindre enn i fjor, og det er med vilje. Vi har forsøkt å lufte litt i år, sier Arnfinn Bondkall i Lions Club Langhus-Siggerud. Arrangørenes kurator sier det er viktig ikke minst for at hvert kunstverk skal komme til sin rett.
– Vi begynner med sjauingen på torsdagskvelden og gjør i stand også på fredagen, forklarer Bondkall.
De har også prøvd å få større bredde i utstillingen. Fotokunstner Thomas Russ Arnestad fra Bøleråsen er en av dem som stiller ut sine arbeider, som utvilsomt skiller seg fra det som tradisjonelt har vært på messen.

Fast gjest.

En annen kunstner som er representert i år, er Knut Rellsmo fra Sofiemyr.
– Jeg har deltatt på Lions-messen på Langhus alle årene den har vært, forteller Rellsmo som brenner for å lage et Henie-Onstad-senter på denne siden av fjorden.
Han er i godt selskap. Jan Baker, Odd Nerdrum, Kjell Nupen, Elling Reitan, Jacob Weidemann, Håkon Bleken og Frans Widerberg er blant de andre kunstnerne.
– For meg er det å male å utvikle seg hele tiden. All kunstnerisk aktivitet bringer deg fremover, selv mislykkede skisser, mener Knut Rellsmo.
Selv veksler han mellom naturalistisk, abstrahert materialisme og absolutt abstrakte motiver. Opplevelsen av kunstverket er opp til betrakteren selv.
– Folk ser bilder veldig forskjellig. Alle har sin egen oppfatning, og kunstneren har ikke enerett på å gi bildet en tittel, synes Knut Rellsmo.
– Og ikke kjøp et bilde hvis du ikke har ordentlig lys, legger han til.

 

Siste nytt