SCORET: Alexander Ruud Tveter satte inn en retur fra tverrligger, og dermed ledet Follo-juniorene 1-0. Da var det spilt i tre minutter. Men det var også lekk i andre enden av banen. Foto: Ole Kr. Trana.

Kjøp bilde

Follo FK tar siste finpuss i Spania

Follo Fotball "utvandrer" til Spania denne uken. Både senior- og juniorlaget skal finpusse på formen frem til seriestart og møter både norsk og sveitsisk motstand.

Annonse

Følg Østlandets Blad på Facebook:

Annonse

SKI: Juniortrener Hans Erik Eriksen fikk seg en liten tankevekker da Follo FK møtte Skeid på Ski kunstgress lørdag. Forsvarsspillet, som i tidligere kamper har fungert godt, minnet mer om en åpen låvedør. Follo-juniorene tapte også kampen 4-5, uten at det bekymrer treneren altfor mye.
– Nei. Det var også mye bra, og vi skaper faktisk veldig mye, sier Hans Erik Eriksen, som minner om at fotball består av to faser - både forsvar og angrep.
– Bakover var vi selvfølgelig ikke bra nok i denne kampen, men vi hadde mer enn nok muligheter til å vinne. Kampen burde egentlig vært avgjort etter et kvarter, fortsetter juniortreneren.

Mange feil

I det 16. minutt scoret Alexander Ruud Tveter sitt andre mål for dagen og hjemmelaget ledet 3-1. Da hadde Skeid mer enn nok med å forsvare seg, mens det var en fryd å se Follo FKs rekrutter i det offensive spillet.
I løpet av omgangen hadde Skeid utlignet til 3-3, og Oslo-laget vant de siste 45 minuttene med 2-1. De fleste av scoringene kom som et resultat av feil i eget forsvar.
– Det er dette som er det vi kaller juniorfeil, forklarer Eriksen, som viser til fatale feil i seniorfotballen, og hvorfor de blir kalt juniorfeil.
– Og nå reiser dere til Spania for å terpe forsvar?
– Nei, vi reiser dit ned for å jobbe med det vi ellers holder på med. I dag hadde vi strekk både i den bakre fireren, men også mellom forsvarsrekken og midtbanen. Det varierer i denne klassen, sier Follo-treneren.

Sosialt viktig

I La Mar, like nord for Barcelona, skal Follo FKs juniorlag møte 3.-divisjonslaget Nordstrand og sveitsiske FC Wetzikon i sine to treningskamper. Follo-treneren håper å benytte både kampene, og oppholdet i Spania for øvrig, til å integrere lagets nye spillere. Dermed håper han også at laget Follo FK har gjort det som kan gjøres, for at Lyn kan beseires i seriepremièren mot Lyn 27. mars.
– Hvilken nytte har dere av et slikt treningsopphold?
– Det sosiale er veldig viktig. Vi får nå muligheten til å få inn nye folk, i tillegg til at vi håper å komme i form og ikke minst å få satt laget, sier Hans Erik Eriksen.

Også senior

Det er ikke bare Follo FKs juniorspillere som reiser til Spania denne uken. Også seniorlaget skal lade opp til seriepremièren mot Raufoss lørdag 12. april på Ski stadion. I tillegg til doble økter med trening, skal Peer Danefeldts gutter spille to treningskamper. Den første, som spilles torsdag 13. mars, er mot det sveitsiske laget FC Affeltern - for øvrig et lag som rykket ned fra nest høyeste nivå i Sveits etter siste sesong. Mandag 17, mars møter Follo FK 3.-divisjonslaget Brattvåg.

Follo FK junior 4 (3)
Skeid junior 5 (3)
Treningskamp, fotball.
Ski kunstgress.
Mål: 1-0 (3) Alexander Ruud Tveter, 2-0 (7) Per Chr. Vassbotn. 2-1 (14). 3-1 (16) Ruud Tveter. 3-2 (20). 3-3 (39). 3-4 (62). 4-4 (85) Patrik Karoliussen. 4-5 (90).