SLUTT PÅ FORBUD: Oslofjordtunnelen kan snart åpnes for tungtrafikk om Statens vegvesen mener løsningen er god nok.
Kjøp bildeSnart slippes flere tunge biler gjennom Oslofjordtunnelen
SER PÅ LØSNINGER: Avdelingsdirektør Nils-Erik Bogsrud ser på løsninger for å få åpnet tunnelen så raskt som mulig.
Kjøp bilde
Følg Østlandets Blad på Facebook:
DRØBAK: Statens vegvesen jobber på spreng for å få åpnet opp Oslofjord-tunnelen for vogntog over 7,5 tonn. Tunnelen har vært stengt for denne gruppen etter den omfattende trailerbrannen 23. juni i fjor.
Les også:
Asko har tidligere kommet med beregninger om at transportnæringen taper opp mot 200 millioner kroner i året ved å måtte kjøre omveien gjennom Oslo.
Avdelingsdirektør Nils-Erik Bogsrud i Statens vegvesen Akershus, ser at det haster med å finne en løsning. En midlertidig løsning er å bygge 26 evakuer-ingsrom som RHA har omtalt flere ganger.
Liten risiko
Men nå er det også kjent at Statens vegvesen jobber med planer om å sile ut vogntog, slik at tunnelen kan åpnes for disse tidligere enn antatt.
– Tanken er at man kanskje kan slippe til en del kjøretøy som ikke utgjør noen risiko. Derfor må vi finne de som ikke utgjør er å finne en praktisk gjennomføring.
– Vi må også finne tiltak som gjør at dette kan kontrolleres på en enkel måte. Statens vegvesen er i en god dialog om dette med Oslofjordsamarbeidet, og vi håper å kunne finne fram til en løsning som både transportbransje, brannvesen og Statens vegvesen kan si seg fornøyd med, sier Amundsen.
Bogsrud utdyper dette med at de jobber med å finne en løsning der gir Statens vegvesen og Politiet enkle kontrollmuligheter. Det er mulig flere kan slippes igjennom dersom de setter fra seg hengeren
– Vi har sett på flere løsninger. Utfordringen er å finne praktiske løsninger uten å ha folk ute for å kontrollere døgnet rundt. Om vi slipper gjennom vogntog med en viss lengde, er dette noe vi lett kan kontrollere ved hjelp av vognkortet.
– Da kan vi raskt og enkelt fastslå om vogntoget får passere eller ikke, sier Bogsrud.
Ikke avklart
Avdelingsdirektøren forteller at de har fokusert på å finne raske og enkle løsninger som ikke utløser mye byråkrati.
Det er foreløpig uklart hvor lengdebegrensningen skal settes, men Bogsrud regner med at det vil være klart om en par ukers tid.
Kommer skiltingen raskt på plass, ser han for seg at tunnelen kan åpnes for rundt 30 prosent av de drøyt 1100 vogntogene som i dag kjører via Oslo eller tar Moss-Horten ferjeforbindelsen.
– Det er mulig flere kan slippes igjennom dersom de setter fra seg hengeren. Jeg håper uansett at vi kan finne en løsning, slik at vi om noen få uker får åpnet opp, sier Bogsrud.