Østlandets BladVestby
Badevakt Vigdis Braar Fredsrud speider ut i vannet og ser om det er noen mennesker som trenger hjelp.
Kjøp bilde
Det skal være lett for badefolket å få kontakt med livredderen. Derfor synlige T-trøyer med skrift på.
Kjøp bilde
22-åringen fra Vestby og andre badevakter sitter som ofte høyt plassert i et tårn. Dermed får de bedre oversikt.
Kjøp bilde
Vigdis Braar Fredsrud går inn i sin tredje sesong som badevakt på Huk.
Kjøp bilde
En badevakt har stadig kontakt med vannet.
Kjøp bilde
Som oftest jobber livredderne to og to sammen. Det betyr at den ene går rundt på stranden og i vannkanten.
Kjøp bilde
Vestby: - Det er ingen Baywatch-glamour. Folk tror vi har et veldig avslappet yrke, men det er slitsomt, sier hun og påpeker at det tar på å jobbe i varmen.
- Det er ikke bare folk på stranden som får solstikk, det hender at vi får det også. Heldigvis er vi to på jobb, så den ene kan hente vann og gå noen runder, sier badevakten.
De store alvorlige hendelsene har Vigdis unngått så langt før hun går inn i sin tredje sesong som badevakt. Det mest alvorlige var da en person ikke klarte å ta seg inn igjen til land.
- Men det rakk aldri å bli direkte alvorlig. Sånne episoder håper jeg også at vi slipper, men vi er jo trent til det hvis det skulle skje, påpeker Braar Fredsrud som foran hver sesong må gå gjennom et kurs og en test for å se om hun er godkjent til sommerjobb som livredder.
- Det er teori, og så må vi svømme. Dessuten må vi ned på tre meters dyp og hente opp sand, kommenterer hun og bekrefter at de skal kunne klare å dykke og få opp mennesker som får problemer i vannet.
22-åringen har erfaring fra Vestby Svømme- og Livredningsklubb, der hun er instruktør. Konkurrerer gjør hun for Vansjø Livredningsklubb og har holdt på en del sesonger.
- Jobben i sommer er litt annerledes enn å være badevakt i en hall. Der kan du jo bli plystret på om du løper og så videre, men vi kommenterer ikke folks oppførsel, sier hun.
Den vanlige dagen på vakt, dreier seg om mange spørsmål fra badegjestene. Det blir også litt medisinsk behandling.
- Det går veldig mye plaster, og en del sår må bli renset. Dessuten får vi stadig spørsmål om vi har allergitabletter, men det har vi ikke.
Badevakten har en gul bøye som de legger bak på ryggen. Den kan brukes hvis de må ut i vannet og hjelpe folk inn.
- Og er det langt ut, så kan vi også bruke surfebrett. Vi har også førstehjelpsskrin og hjertestarter, sier Braar Fredsrud og roser de badende på Huk.
- Ungdommene er veldig flinke. Hvis de står på bryggen, tar de hensyn når det kommer små barn dit.
- Hvorfor tror du Norge år etter år opplever drukningsulykker?
- Mange svømmer litt for langt ut og er ikke alltid klar over forholdene. Selv om du klarte en lang svømmetur dagen før, så kan forholdene være tøffere dagen etter. Ikke mange vet for eksempel at cruiseskip påvirker vannet i det de passerer.
11. juli sitter hun i tårnet på Huk og har noen varme uker foran seg. Og som hun sier.
- Ingen Baywatch-glamour.
Publisert tirsdag 14. juli 2009 kl. 00:00.
Sist oppdatert tirsdag 14. juli 2009 kl. 15:01.
Kristin Størmer Steira
Offisielle nettsider for Kristin Størmer Steira
Helene Olafsen
Offisielle nettsider for Helene Olafsen
Prisguide
Sjekk hvor varer er billigst.
Tabeller
Følg ditt lokale lag
rubrikk.oblad.no
Her kan du søke i annonser fra papiravisen.