Meninger Dette er et debattinnlegg. Innlegget gir uttrykk for skribentens holdninger.
Andre dager løp jeg til skolen for å nå frem til det jeg gledet meg til.
Jeg har skrevet litt i denne avisen om tiden på ungdomsskolen. Det kan dere finne frem til selv her i avisen.
For en skolepolitiker er det tristeste budskapet i verden at elever gruer seg så mye til å gå på skolen at det beste alternativet er å la være.
Det var ikke sjelden jeg tenkte at denne dagen hadde både jeg og skolen best av å være fra hverandre. Mamma delte imidlertid ikke den oppfatningen. Hun forsto bedre enn meg at retten til å gå på skole også var fulgt av en plikt.
Hun sa det ganske rett ut og redelig: tror du at hele livet ditt skal være fylt utelukkende av behag? Det var ikke lett å argumentere med henne da.
Min historie hører imidlertid til en annen tid, men det jeg opplevde som elev opplever altfor mange elever også i dag, og da må vi bruke de ressurser og virkemidler som vi har nå for at den følelsen vi alle kan ha fra tid til annen ikke skal feste seg som en normal måte å komme seg fri de vanskelige dagene.
En «skole-los» høres jo snålt ut, men en los bringer et skip til havn, og en «skole-los» bringer elever til klasserommet, fordi det er en rettighet eleven har og en plikt vi som samfunn har for å gi henne eller han.
Å holde i en hånd på trappen der eleven bor og tilby skyss til klasserommet er en liten kostnad for fellesskapet, men en stor verdi for eleven.
Det er helt naivt å tro at skolelosen er det eneste virkemiddelet, men det er et lite skritt på veien til at flere finner at også vanskelige dager kan ende med en positiv opplevelse.
Les mer om: artikkelemnene