NTB: Det er ett spor i bruk i Blixtunnelen, skriver Bane Nor på sin nettside.

– Kjøreledningen er blitt revet ned på et vis. Det betyr at der blir det nok stengt en stund framover, uttalte pressevakt Olav Nordli i Bane Nor tidligere i dag.

Mandag kveld rundt klokken 22.20 gjøres det fremdeles innstillinger på strekningen.

NRK skrev at et tog med passasjerer om bord stod fast i tunnelen. 70 passasjerer var om bord i toget, som nå er trukket ut av tunnelen og til Oslo S.

Klokken 15.39 kom en ny uttalelse fra Bane Nor:

– Nå starter arbeidet med å utbedre skadene. Når de får en oversikt over dette, får vi et estimat for hvor lang tid det tar. Det er vanskelig å si, men det tar fort noen timer når kjøreledningen er nede, sa Nordli til NTB.

– Det er forsinkelser og innstillinger pga. strømproblemer mellom Oslo S og Ski. Det er et spor i bruk i Blixtunellen. Ny oppdatering tirsdag 23.mai kl. 02:00, skriver Bane Nor på sine nettsider.

– Vi håper at feilen er utbedret innen i morgen tidlig, fortsetter Nordli.

Toglinjene som påvirkes:

  • Oslo S - Mysen - Rakkestad, Østfoldbanen østre linje R22
  • Stabekk - Oslo S - Ski, Østfoldbanen L2
  • Oslo S - Moss, Østfoldbanen vestre linje R21
  • Oslo S - Halden, Østfoldbanen vestre linje RE20

Også på Gjøvikbanen fører feil på en kjøreledning til trøbbel, og det er stengt for togtrafikk mellom Grua og Harestua. Også her står et tog fast, men alle passasjerene er hentet ut.

Her rammes toglinjene R31 Oslo S – Jaren, Gjøvikbanen og RE30 Oslo S – Gjøvik, Gjøvikbanen.