SKI: Blink Trafikkskole ble etablert i Åsenveien i Ski i august 2013. Siden den gang har de vært på etterskudd med betaling av skatter og avgifter til kemneren.
ØB har vært i kontakt med en far som er i harnisk over at datteren, dagen før konkursen var et faktum, betalte 6.500 kroner i forskudd for en kjøreopplæringspakke. Disse pengene kan hun nå se langt etter, ifølge bostyrer Pål Øivind Tjernshaugen i Advokatfellesskapet Wessel.
– Jeg synes det er mer enn merkelig at de helt frem til dagen før konkursen tok imot penger fra sine kunder, sier faren, som vil være anonym.
Det er kemneren i Follo som begjærte trafikkskolen konkurs. Begjæringen ble sendt til Follo tingrett så tidlig som 22. desember i fjor.
Totalt skylder Blink Trafikkskole 1,152.825 millioner kroner. Dette er summen av ikke betalt skattetrekk og arbeidsgiveravgift for ansatte i selskapet, som ifølge offisiell selskapsinformasjon, teller fem.
– Ifølge mine papirer har det vært kluss med innbetalingene allerede fra 6. termin i 2013. Det vil jo si helt fra starten av selskapets drift, sier Tjernshaugen.
Bostyreren skal mandag i møte med trafikkskolens regnskapsfører for å få et helhetlig bilde av situasjonen.
– Har du noen oversikt over hvor mye som er innbetalt på forskudd og hvor mange elever som blir berørt av denne konkursen?
– Nei, det er altfor tidlig å si noe om. Etter møtet med regnskapsføreren vil jeg nok vite mer, sier bostyreren.
Tjernshaugen forteller at flere kjøreskoleelever har vært i kontakt med ham for å finne ut hva de skal gjøre nå som trafikkskolen er konkurs.
– Flere har bare ventet på å kjøre opp. Uten dokumentasjon på at det er tilfelle, vil jo ikke trafikkstasjonen i Drøbak tillate dette. Det er en omfattende jobb, men vi hjelper til så godt som mulig, sier bostyrer.
Alle kontoer tilhørende Blink Trafikkskole ble sperret i samme øyeblikk som selskapet ble slått konkurs.
ØB har forsøkt å komme i kontakt med daglig leder, som også eier 80 prosent av trafikkskolen. Kvinnen svarer ikke på vår henvendelse. Da vi ringer selskapets eneste styremedlem, som eier de resterende 20 prosentene, vil heller ikke hun uttale seg om saken, men henviser oss til bostyrer.
Blink Trafikkskole benytter seg av advokathjelp fra Delolitte. De ønsker heller ikke å kommentere saken.